Przejdź do treści
Źródło artykułu

Pięć polskich instytucji będzie rozwijało europejski system nawigacji

Cztery polskie firmy oraz jedna instytucja naukowa otrzymały granty na rozwój nawigacji satelitarnej w konkursach programu Horyzont 2020, zamkniętych w 2014 r. "Na budowę programu Galileo do 2020 r. KE przeznaczyła ponad 6 mld euro" - mówi PAP ekspert technologii kosmicznych.

Galileo to europejski system nawigacji satelitarnej, który ma być alternatywą bądź uzupełnieniem dla amerykańskiego Global Positioning System (GPS) i rosyjskiego GLONASS. To jednocześnie nazwa jednego z konkursowych obszarów tematycznych w programie ramowym Horyzont 2020.

W 2014 roku z całej Europy zgłoszono 105 pomysłów na rozwój i wykorzystanie europejskiego systemu nawigacji satelitarnej. Odrzucono ponad trzy czwarte z nich. Granty otrzymały zaś cztery polskie firmy oraz jedna instytucja naukowa.

To oznacza, że jedna piąta projektów, które sfinansuje Komisja Europejska w tej dziedzinie, zostanie zrealizowana z ich udziałem. "To dla nas duża szansa na rozwój technologii satelitarnych zwłaszcza, że na budowę programu Galileo - flagowego programu UE - do końca obecnej perspektywy finansowej Komisja Europejska ma wydać ponad 6 mld euro" - podkreślił w rozmowie z PAP Piotr Świerczyński - ekspert technologii kosmicznych Krajowego Punktu Kontaktowego (KPK) dla programu ramowego Horyzont 2020.

Z finansowania skorzysta m.in. firma Astri Polska z Warszawy (ok. 125 tys. euro), oferująca zdjęcia satelitarne i narzędzia do wizualizacji obiektów. Przeprowadzi szkolenia o systemie Galileo dla instytucji naukowych i firm. Z kolei Elproma Elektronika z Łomianek (325 tys. euro) weźmie udział w projekcie, którego celem jest wykorzystanie systemu Galileo do precyzyjnego pomiaru czasu. Instytut Geodezji i Kartografii (128 tys. euro) przygotuje kompleksowe narzędzie usprawniające transport i logistykę w Europie. Wśród beneficjentów konkursu jest gdański fundusz kapitałowy Black Pearls. Dzięki unijnym pieniądzom (ok. 188 tys. euro) wesprze rozwój 10 polskich firm pracujących nad rozwojem systemu europejskiej nawigacji satelitarnej Galileo. Inna gdańska firma, Blue Dot Solutions (ok. 31 tys. euro), będzie wspomagać projekt dotyczący wykorzystania tego systemu w lotnictwie cywilnym.

"Technologie kosmiczne stały się polską specjalnością, zwłaszcza kiedy patrzymy na wyniki pierwszych konkursów programu Horyzont 2020. Najwyższy wskaźnik sukcesu (stosunek wniosków dofinansowanych do złożonych - PAP) w konkursach zamkniętych w 2014 roku mamy właśnie w technologiach kosmicznych. Wyniósł on 20 proc., chociaż oczywiście liczymy na więcej. Największy sukces w dofinansowaniu projektów uzyskaliśmy właśnie w części dotyczącej programu Galileo" - podkreślił Świerczyński.

Kilka firm - jak powiedział - otrzyma finansowanie również w 2015 roku. W listopadzie będą one podpisywały umowy grantowe z Komisją Europejską. "Nasz potencjał w dziedzinie technologii kosmicznych rośnie. Ważne było przystąpienie Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej, które dało impuls, do powstania w Polsce wielu nowych firm, również z kapitałem zagranicznym" - zaznaczył.

Aby uzyskać finansowanie z programu Horyzont 2020 konieczny jest świetny pomysł i odpowiedni partnerzy. Głównym wymogiem - w większości konkursów Horyzontu 2020 - jest bowiem zbudowanie konsorcjum międzynarodowego. "Minimum to trzech partnerów z trzech krajów UE. Jednak z reguły w projektach jest ich 7, 15 a czasem nawet 30" - mówi Piotr Świerczyński.

Krajowy Punkt Kontaktowy dla programu Horyzont 2020 prowadzi bezpłatne spotkania informacyjne i brokerskie, podczas których przyszli wnioskujący o środki Horyzontu 2020 mogą dowiedzieć się: jak przygotować dobry wniosek, jak zaplanować budżet i znaleźć odpowiednich partnerów w Europie.

Jedno z takich spotkań - z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej - zorganizowano w poniedziałek i wtorek w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Podobne spotkania jak i dni informacyjne KPK organizuje w różnych miastach Polski i dotyczą one rozmaitych obszarów tematycznych. "Trzeba pamiętać, że program Horyzont 2020 to nie tylko finansowanie technologii kosmicznych. Mamy badania w dziedzinie żywności, zdrowia, transportu, materiałów, nowych technologii, technologii mobilnych" - zaznacza rozmówca PAP.

Harmonogram bezpłatnych spotkań informacyjnych i brokerskich jest dostępny na stronie internetowej KPK: www.kpk.gov.pl/ (PAP)

ekr/ mki/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony