Przejdź do treści
Źródło artykułu

Piąty europejski pojazd automatyczny ATV otrzymał imię twórcy teorii Wielkiego Wybuchu

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że jej piąty automatyczny pojazd do zaopatrywania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS będzie nosić imię Georgesa Lemaître’a, belgijskiego astronoma i księdza, jednego z twórców współczesnej kosmologii.

Loty europejskich Automatycznych Pojazdów Transferowych (ATV - Automated Transfer Vehicles) rozpoczęły się w 2008 roku, kiedy to do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) poleciał pojazd nazwany Jules Verne.

Co mniej więcej półtora roku pojazdy ATV dostarczają na stację ISS po sześć ton zaopatrzenia niezbędnego do jej funkcjonowania i życia astronautów. Po zadokowaniu do stacji pojazd pozostaje do niej przyłączony przez okres do sześciu miesięcy i służy jako kontener na zużyte materiały. Potem odczepia się i spala w atmosferze.

W roku 2011 lot odbył drugi ATV, tym razem nazwany Johaness Kepler. Lot trzeciego, o nazwie Edoardo Amaldi zaplanowany jest na 9 maja b.r., a czwartego (Albert Einstein) na początek 2013 roku.

Nazwę dla piątego ATV zaproponowali przedstawiciele Belgii i została ona zaakceptowana na posiedzeniu Rady Programowej ESA odpowiedzialnej za operacje związane ze stacją kosmiczną ISS, które odbyło się 14-15 lutego.

Georges Lemaître urodził się w 1894 roku w Charleroi w Belgii. Uzyskał doktorat z fizyki i matematyki w 1920 r., a w 1923 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Później rozpoczął studia astronomiczne na Uniwersytecie Cambridge w Anglii, studiował także na Uniwersytecie Harwardzkim oraz na MIT w USA. Później powrócił do Belgii.

Lemaître zajmował się kosmologią, astronomią gwiazdową analizą numeryczną. W roku 1927 znalazł rodzinę rozwiązań relatywistycznych równań Einsteina, które opisywały rozszerzający się wszechświat (a nie statyczny). Teoria ta jest obecnie znana pod nazwą teorii Wielkiego Wybuchu. Naukowiec przedstawił także pierwsze oszacowania stałej Hubble’a. Był członkiem Papieskiej Akademii Nauk. Zmarł w 1966 roku. (PAP)

cza/ krf/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony