Perseverance - to kolejny łazik marsjański NASA
Decyzję NASA ogłosił w czwartek Thomas Zurbuchen, zastępca kierownika Dyrektoriatu Misji Naukowych, podczas uroczystości w Lake Braddock Secondary School w Burke (Virginia, USA). Miejsce zostało wybrane nie bez powodu, bowiem to do tej szkoły uczęszcza Alexander Mather, autor zwycięskiego pomysłu na nazwę.
W ramach konkursu „Name the Rover” agencja zbierała pomysły na nazwy łazika od uczniów amerykańskich szkół. Po ogłoszeniu konkursu w sierpniu 2019 r. napłynęło 28 tysięcy propozycji. Następnie 4700 ochotników (nauczycieli, entuzjastów kosmosu oraz osób zawodowo zajmujących się tą dziedziną) dokonało wstępnej selekcji, wyłaniając 155 półfinalistów. Potem pula nazw została zawężona do dziewięciu finalistów, na których pomysły można było głosować internetowo. W tej fazie udział mogli wziąć wszyscy chętni, również spoza Stanów Zjednoczonych. W internetowym głosowaniu nadeszło ponad 770 tysięcy głosów, w tym ponad 5 tysięcy z Polski. Wyniki głosowania posłużyły za podstawę do dyskusji ekspertów oraz dziewięciorga finalistów nad wyborem ostatecznej nazwy.
Dodatkowo NASA ogłosiła, że uhonoruje wszystkich 155 półfinalistów konkursu: zaproponowane przez nich nazwy, wraz z esejami uzasadniającymi pomysły, zostały naniesione na krzemowy chip tekstem mniejszym niż jedna tysięczna grubości ludzkiego włosa. W tej formie zostaną wysłane na Marsa na pokładzie łazika Perseverance.
Łazik Perseverance będzie najnowszym w długiej linii marsjańskich pojazdów, dla których nazwy wymyślali uczniowie. W ten sposób wyłoniono nazwy np. także dla łazika Sojourner (rok 1997), czy Spirit i Opportunity, które wylądowały na Czerwonej Planecie w 2004 roku, a także Curiosity (lądowanie w 2012 roku).
Perservance to bezzałogowy robotyczny pojazd o masie 1043 kilogramów i rozmiarach samochodu. Ma zostać wystrzelony w kierunku Marsa w lipcu lub sierpniu 2020 r. z przylądka Canaveral na Florydzie. Lądowanie na powierzchni planety nastąpi według planów 18 lutego 2021 r. w kraterze Jezero. Łazik ma działać przynajmniej jeden rok marsjański (około 687 dni ziemskich).
Kluczowymi celami jego misji są: eksploracja geologicznego zróżnicowania w miejscu lądowania, sprawdzenie czy dawno temu obszar ten mógł nadawać się do zamieszkania, poszukiwanie oznak potencjalnego dawnego życia marsjańskiego, zbieranie próbek skał, które mogłyby zostać przewiezione na Ziemię przez przyszłą misję NASA. Amerykańska agencja chce przy okazji także przetestować technologie dla przyszłej bezzałogowej i załogowej eksploracji Marsa.
Źródła: https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2020-046; https://mars.nasa.gov/mars2020/participate/name-the-rover/ (PAP)
cza/ ekr/
Komentarze