Pentagon wznowi loty F-35

F-35

Pentagon ogłosił w piątek, że wznowi loty myśliwców F-35. Zostały one wstrzymane w zeszłym tygodniu po wykryciu pęknięcia w silniku testowego egzemplarza myśliwca.

Rzeczniczka Pentagonu Kyra Hawn powiedziała, że w silnikach pozostałych F-35 nie doszukano się dodatkowych pęknięć.

W zeszły piątek Pentagon ogłosił uziemienie wszystkich myśliwców F-35. Doszło do tego po wykryciu ponadcentymetrowego pęknięcia w łopatce sprężarki odrzutowego silnika myśliwca, który testowany był w bazie sił powietrznych w Kalifornii. Było to już drugie w bieżącym roku wstrzymanie lotów tych samolotów.

Testy wykazały, że powodem pęknięcia było to, iż silnik pracował w wysokiej temperaturze ponad cztery razy dłużej niż trwa typowy lot myśliwców F-35 - poinformował Matthew Bates, przedstawicieli firmy Pratt & Whitney, która dostarcza silniki do tych samolotów.

Na zlecony koncernowi Lockheed Martin program budowy F-35, który odpowiadać ma specyfikacji Wspólnego Myśliwca Uderzeniowego (Joint Strike Fighter - JSF) dla USA i ich sojuszników, zamierza się przeznaczyć łącznie 396 mld dolarów. Oznacza to najkosztowniejsze jak dotąd przedsięwzięcie w dziejach światowego przemysłu zbrojeniowego.(PAP)

jhp/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus