Przejdź do treści
Źródło artykułu

PAŻP: Polska wdrożyła najnowocześniejsze rozwiązania w zarządzaniu przestrzenią powietrzną

Wizualizacja danych radarowych jako udogodnie pracy polskich służb zarządzających przestrzenią powietrzną oraz oparte na nich alarmy – to nowe rozwiązania wdrożone przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej w najnowszej wersji systemu CAT 3.0 - podała PAŻP.

Chodzi o najnowszą wersję systemu zarządzania przestrzenią powietrzną CAT 3.0.

Jak podała w środowej informacji prasowej PAŻP, do tej pory, żadne państwo na świecie nie miało możliwości korzystać "z tak zaawansowanej technologii".

"CAT 3.0 właśnie został uruchomiony operacyjnie w Komórce Zarządzania Przestrzenią Powietrzną Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej" - przekazano.

Jak tłumaczy PAŻP, wizualizacja danych radarowych jest nowatorskim udogodnieniem pracy polskich służb odpowiedzialnych za zarządzanie przestrzenią powietrzną.

"Na ekranie systemu CAT, oprócz stref i danych związanych z ich rezerwacją, bądź wykorzystaniem, są widoczne również informacje o samolotach znajdujących się w strefach. Daje to pełny obraz sytuacji, który pozwala m.in. zweryfikować ruch w strefie i statki powietrzne, które się w niej znajdują" - tłumaczy Agencja.

Nowe rozwiązanie wpłynie na elastyczność w zarządzaniu przestrzenią powietrzną i umożliwią rezerwowania jej fragmentów szybko, dynamicznie i w czasie rzeczywistym.

Kolejną nowością jest powiązanie z wizualizacją radarową mechanizmów alarmowania.

"Pracownicy operacyjni zyskali jego nową funkcję systemu ostrzegania – definiowanie alarmów. Dotyczy to przede wszystkim wykorzystania strefy i zasygnalizowania m.in. braku ruchu statków powietrznych w strefie w określonym czasie. System wówczas automatycznie ostrzega, iż należy skontaktować się z użytkownikiem strefy" - wyjaśniła Agencja.

Jak tłumaczy Agencja, monitoring rzeczywistego wykorzystania stref przez Komórkę Zarządzania Przestrzenią Powietrzną PAŻP pozwala na bieżąco podejmować decyzje np. o zwolnieniu strefy i udostępnić przestrzeń jej pozostałym użytkownikom np. liniom lotniczym.

"To unikalne rozwiązania na skalę światową. Do tej pory żadne państwo nie wdrożyło podobnych funkcji w systemie zarządzania przestrzenią powietrzną. Nowatorskie rozwiązania umożliwią w przyszłości współpracę pomiędzy służbami zarządzania przestrzenią powietrzną różnych krajów" - przekazano.

Stworzony przez PAŻP system CAT (Common Airspace Tool) funkcjonuje od kilkunastu lat i jest na bieżąco modyfikowany. Jak tłumaczy Agencja, umożliwia on przyjmowanie i weryfikowanie rezerwacji struktur powietrznych, a także usprawnia proces tworzenia i publikowania AUP – jednego z kluczowych dokumentów lotniczych wykorzystywanych przez użytkowników polskiego nieba. Jego nadrzędną rolą jest wsparcie pracy komórki AMC (Airspace Management Cell), poprzez wymianę danych z innymi systemami, operacyjnie używanymi przez służby ruchu lotniczego: kontrolerów ruchu lotniczego i służbę informacji lotniczej (FIS) oraz Polskie Siły Powietrzne.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej odpowiada za zarządzanie polską przestrzenią powietrzną oraz za infrastrukturę lotniczą, którą buduje i rozwija. Agencja sprawuje nadzór m.in. nad systemem radarowym, urządzeniami nawigacji lotniczej, systemami łączności i systemami wspomagającymi lądowanie. Kontrolerzy ruchu lotniczego PAŻP pełnią służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. (PAP)

autorka: Aneta Oksiuta

aop/ drag/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony