PAŻP: nowa wieża kontroli lotniska Katowice prowadzi już normalną służbę

Na zbudowanej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej nowej wieży kontroli lotniska Katowice zakończono już wszystkie testy i od środowego poranka prowadzona jest z niej normalna służba – poinformował PAP rzecznik PAŻP Paweł Łukaszewicz.

Jak akcentuje PAŻP, to najwyższa i najnowocześniejsza wieża kontroli lotniska w kraju oraz jedna z najnowszych tego typu w Europie.

Zbudowana kosztem ponad 25 mln zł (przy wsparciu funduszy unijnych) wieża ma 46 m wysokości i położoną najwyżej w Polsce salę kontrolerów - na 41. metrze. Cały obiekt o powierzchni ponad 1,8 tys. m kw. mieści pomieszczenia ze stanowiskami kontroli lotniska, kontroli zbliżania (zarówno dla lotniska w Katowicach, jak i w Krakowie), techniczne i biurowe oraz zaplecze socjalne.

Budowa nowej wieży dla Katowice Airport stała się potrzebna ze względu na zmiany układu pola manewrowego portu i płyt postojowych oraz przesunięcia tej infrastruktury na wschód. Był to efekt licznych inwestycji zarządzającego katowickim lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego w poprzednich latach.

Budowa wieży trwała od marca 2017 r. do stycznia 2018 r. Potem wieża była wyposażana, a przez ostatnich kilka miesięcy trwał proces jej uruchamiania i testowania. Pod koniec października br. pracę w wieży zaczęli kontrolerzy Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Po ich pozytywnej opinii wieża zaczęła działać w trybie „shadow mode”, polegającym na równoległej pracy nowego obiektu z rezerwową obsadą pozostającą do dyspozycji w starej wieży.

W tym czasie wielokrotnie sprawdzano każdą procedurę i działanie systemów. W środę rzecznik PAŻP poinformował PAP, że zakończono już testy i tryb shadow mode. „Od dzisiaj, od godziny 8. służba kontroli lotniska prowadzona jest z nowej wieży” - wskazał Łukaszewicz.

Jak sygnalizowali wcześniej przedstawiciele PAŻP, po uruchomieniu nowego obiektu zostanie wygaszona stara wieża, która działała na katowickim lotnisku od 2000 r., obsługując w tym czasie 475 tys. operacji lotniczych.

Według wcześniejszych informacji PAŻP w nowym obiekcie sala kontrolerów jest wyposażona w nowoczesne systemy, jak np. PansaUTM – autorski system Agencji do zarządzania ruchem dronów m.in. w strefie kontrolowanej lotniska. Katowicka wieża będzie też wyposażona m.in. w elektroniczne paski postępu lotu, przetwarzające dane lotniskowe oraz usługę umożliwiającą szybszą elektroniczną komunikację z załogami statków powietrznych.

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2018 r. z jego siatki połączeń skorzystało 4,84 mln podróżnych. Port jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo.

Ze względu na charakterystyczny kształt nowej wieży katowickiego lotniska przypominający figurę szachową, a także jej wielkość, zyskała ona już przydomek „królowej”.(PAP)

autorzy: Mateusz Babak, Krzysztof Konopka

mtb/ kon/ pad/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus