Pałac Elizejski: Chorwacja kupi 12 francuskich myśliwców Rafale

Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Chorwacji Andrej Plenković podpisali w czwartek w Zagrzebiu kontrakt, na mocy którego strona chorwacka kupi 12 francuskich używanych myśliwców Rafale - poinformował Pałac Elizejski.

To pierwsza wizyta prezydenta Francji w Chorwacji od 1991 roku.

Prezydent Macron podpisał z premierem Plenkoviciem umowę o strategicznym partnerstwie, w ramach której Chorwacja potwierdziła zakup Rafali francuskiego koncernu Dassault Aviation. Jej zawarcie Zagrzeb zapowiadał już w maju.

Chorwacja rozważała zakup amerykańskich samolotów F-16. Francuskie Rafale o wartości 1 mld euro zastąpią samoloty Mig-21 w ramach modernizacji chorwackich sił powietrznych. Rafale mają zostać dostarczone do Chorwacji w dwóch transzach w 2023 oraz w 2025 roku.

Podczas trwającej dwa dni wizyty Macrona w Zagrzebiu zostaną również podpisane umowy handlowe, które umożliwią chorwackim firmom udział w konserwacji maszyn oraz szkolenia chorwackich pilotów.

Wizyta Macrona jest również okazją do przygotowania francuskiej prezydencji w Unii Europejskiej, która rozpoczyna się 1 stycznia – pisze dziennik „Les Echos”.

Chorwacja stara się o wejście do strefy euro. Zdaniem Pałacu Elizejskiego „spełnia teraz kryteria” przyjęcia wspólnej waluty w nadchodzących latach.

Zagrzeb chce również dołączyć do strefy Schengen. Paryż „przygląda się tym planom z życzliwością” – podaje „Les Echos”, cytując otoczenie prezydenta Macrona.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ fit/ jo/ mal/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus