Przejdź do treści
Źródło artykułu

PAK: Michał Szaniawski Prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej

Minister Przedsiębiorczości i Technologii - Jadwiga Emilewicz powierzyła 1 października Michałowi Szaniawskiemu funkcję Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej - poinformowała w środowym komunikacie PAK.

"Ostatnie miesiące to szereg zmian w Agencji i jej otoczeniu - nowa ustawa, nowa instytucja nadzorująca, nowy prezes. Agencja potrzebuje teraz przede wszystkim stabilizacji. Najważniejszym wydarzeniem w ostatnim kwartale tego roku będzie Rada Ministerialna ESA (Europejska Agencja Kosmiczna - PAP). Chcemy wykorzystać doświadczenia z ubiegłych lat, aby jak najlepiej zadbać o interesy polskiego sektora kosmicznego" – powiedział cytowany w komunikacie prezes PAK.

Jak informuje PAK, Michał Szaniawski jest absolwentem Katholieke Universiteit Leuven (Belgia) oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył specjalistyczne kursy na International Space University w Strasburgu oraz Wirtschaftsuniversität w Wiedniu. Ma kilkunastoletnie doświadczenie w zarządzaniu spółkami prawa handlowego. W ostatnich latach był Wiceprezesem Agencji Rozwoju Przemysłu oraz doradcą Ministra Przedsiębiorczości i Technologii. W tym czasie odpowiadał m.in. za stworzenie Programu Wsparcia Sektora Technologii Kosmicznych w Polsce oraz za negocjacje w sprawie przystąpienia Polski do Inicjatywy Unii Europejskiej dotyczącej Ram Wsparcia Obserwacji i Śledzenia Obiektów Kosmicznych (EU SST).

Od listopada 2018 r. Michał Szaniawski był członkiem Rady Polskiej Agencji Kosmicznej, a od kwietnia 2019 r. pełnił obowiązki Prezesa Agencji.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ je/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony