Opolskie: 30 listopada zacznie działać baza LPR w Polskiej Nowej Wsi
O terminie uruchomienia bazy poinformowali w poniedziałek przedstawiciele LPR i samorządu woj. opolskiego. Województwo opolskie jest jedynym w kraju, w którym wciąż nie ma miejsca stacjonowania śmigłowca LPR.
Zastępca dyrektora LPR Paweł Kamiński poinformował, że baza, składające się z kontenerów i namiotu, ma już skompletowaną załogę – pilota, ratownika oraz lekarza. Dyżur trwać będzie w porze dziennej, czyli latem od godziny 7 do 20, a w zimie od 8 do 15. Całodobowe dyżury pełnią cztery bazy w kraju. Najbliższe z nich usytuowane są we Wrocławiu i Krakowie.
Ta w Polskiej Nowej Wsi będzie miała na razie charakter tymczasowy. Stała powstanie tu w 2018 roku. W całym przyszłym i na początku 2018 roku trwać będą prace budowlane. Inwestycja opóźnia się, co – jak tłumaczył Kamiński – wynika ze zmiany własnościowej dotyczącej terenu oraz oczekiwania na wykonanie projektu i wyłonienie wykonawcy obiektu.
Po uruchomieniu stałej bazy kontenery i namiot zostaną rozebrane. Samorząd woj. opolskiego wyasygnował prawie 6,5 mln zł na jej powstanie. Kwoty będą przekazywane w miarę postępu prac budowlanych.
Obecnie najbliższe bazy śmigłowców LPR znajdują się w Gliwicach i Wrocławiu. Woj. opolskie obsługują zwykle tamtejsze maszyny. Po uruchomieniu bazy w Polskiej Nowej Wsi (10-12 km od centrum Opola) czas dotarcia śmigłowca LPR do miejsca wypadku w regionie skróci się o co najmniej kilka minut.
Obecnie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe posiada 17 stałych baz, rozmieszczonych w całej Polsce i jedną bazę sezonową uruchamianą na czas wakacji – w Koszalinie. LPR dysponuje ponad 20 śmigłowcami ratunkowymi typu Eurocopter EC 135. Prócz nich ma jeszcze dwa stacjonujące w Warszawie samoloty Piaggio P.180 Avanti, służące do transportowania pacjentów na dłuższych trasach. (PAP)
kon/ pz/
Komentarze