Opole: policjanci otrzymali drona z kamerą termowizyjną

Policjanci z Opola otrzymali z Komendy Głównej Policji specjalistycznego drona. Jak poinformowało we wtorek biuro prasowe KW Policji w Opolu, sprzęt może być wykorzystany m.in. do wsparcia działań operacyjno-rozpoznawczych.

Jak informuje biuro prasowe opolskiej policji, profesjonalny dron został przekazany do komendy miejskiej przez Komendę Główną Policji. Teraz będzie on wykorzystywany do wsparcia działań operacyjno–rozpoznawczych i poszukiwawczo–ratowniczych.

Dron będzie wykorzystywany do prowadzenia m.in. akcji poszukiwania osób zaginionych, dokładnej lustracji terenu, służby przy zabezpieczeniach licznych imprez masowych, regulacji ruchu drogowego oraz do rejestracji działań policyjnych. Nowy sprzęt będzie też służył do wykrywania takich wykroczeń, jak: wypalanie traw, kłusownictwo, czy w dobie pandemii - niezachowania dystansu społecznego.

Dron posiada czterowirnikową platformę latającą, pozwalającą na awaryjny system lotu z uszkodzonym silnikiem. Wyposażony jest w kamerę optyczną o wysokiej rozdzielczości z 30-krotnym przybliżeniem oraz drugą kamerę termowizyjną. Posiada pakiet baterii zapewniający jego ciągłą pracę i dwa niezależne pulpity sterownicze dla operatorów - kamery oraz drona. Istotną cechą urządzenia jest także zaprogramowanie trasy lotu z możliwością jednoczesnego zbierania informacji w postaci zdjęć i filmów.

Opolska policja zaznacza, że dron dotrze tam, gdzie nie zawsze jest możliwość wysłania policjantów. Ponadto w krótkim czasie daje precyzyjny obraz tego, co w naturalnych warunkach wiązałoby się z pokonaniem wielu kilometrów. Zaoszczędzi też czas, który w wielu sytuacjach jest cechą decydującą o zdrowiu i życiu ludzi. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ jann/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus