Nowy skafander kosmiczny dla księżycowych misji

NASA pracuje nad nowym skafandrem na potrzeby księżycowego programu Artemis. Skafander będzie odporny na drobiny zawarte w księżycowej glebie, poradzi sobie z ekstremalnymi temperaturami i zapewni astronautom większą swobodę ruchu.

Jak wyjaśniają specjaliści z amerykańskiej agencji kosmicznej, kosmiczny skafander to tak naprawdę miniaturowy, osobisty pojazd dla astronauty. Oprócz bezpieczeństwa, musi jednak zapewnić człowiekowi możliwość ruchu i sprawnej pracy. To niełatwe zadanie.

NASA pokazała właśnie, jak będzie wyglądał skafander dla astronautów i astronautek, które mają już całkiem niedługo kroczyć po Srebrnym Globie. Przede wszystkim ma być bezpieczniejszy niż obecne konstrukcje.

Dzięki wiedzy zdobytej w czasie misji Apollo wiadomo, że księżycowa gleba składa się z ostrych jak szkło drobin. Skafander ma być na nie odporny, a także ma zapobiegać późniejszemu wdychaniu szkodliwego pyłu przez astronautów i zanieczyszczeniu pojazdu.

Poradzi sobie także z ekstremalnymi temperaturami - będzie mógł działać od spotykanej w cieniu temperatury minus 160 do plus 120 stopni C. w miejscach nasłonecznionych.

W plecaku znajdzie się Portable Life Support System, czyli system podtrzymywania życia zapewniający tlen. Jego zadanie to usuwanie dwutlenku węgla, innych szkodliwych gazów i zapachów, a także regulacja temperatury i monitorowanie pracy skafandra. Dzięki miniaturyzacji wiele układów tego systemu będzie zdublowanych, co zapewni znacznie podwyższone bezpieczeństwo.

Eksplorujący Księżyc astronauci będą mieli też dużo większą swobodę ruchu niż ich poprzednicy. M.in. dzięki nowym materiałom udało się osiągnąć możliwość zginania i rotacji w biodrach i ulepszoną elastyczność w kolanach. Znacząco podniesiona ruchomość ramion pozwoli na dużo efektywniejszą pracę. Astronauci będą mogli nawet unosić różne przedmioty nad głowę. Przypominające obuwie trekkingowe, buty z elastyczną podeszwą pozwolą na łatwiejsze poruszanie się po podłożu.

Ponownie zaprojektowany został także system komunikacji. Układ wielu mikrofonów włączających się pod wpływem dźwięku pozwoli na sprawne porozumiewanie się z załogą.

Na hełmie znajdzie się też specjalna, wymieniana osłona chroniąca szybę przed uszkodzeniami.

Astronauci nadal będą nosili pieluchy złożone z połączonych z sobą kilku komercyjnie dostępnych produktów tego typu.

Co ważne, nowy skafander będzie miał modułową budowę. Różne jego części będzie można wymieniać odpowiednio do danej misji - np. na orbicie, czy na powierzchni Księżyca, a kiedyś nawet na Marsie. Wymienne moduły pozwolą też na lepsze dopasowanie skafandrów dla poszczególnych astronautów, z których każdy zostanie zeskanowany w trzech wymiarach w czasie różnego typu ruchów.

Nowe skafandry mają szanse zostać wykorzystane już niedługo. Pierwszą misję na powierzchnię Księżyca Agencja planuje już na 2024 rok.

Więcej informacji na stronie:

https://www.nasa.gov/feature/a-next-generation-spacesuit-for-the-artemis... (PAP)

mat/ ekr/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus