Nowojorskie muzeum o przyszłości w kosmosie
Autorzy wystawy "Beyond Planet Earth: The Future of Space Exploration" (Poza Ziemią. Przyszłość badań kosmicznych) opierają się na dotychczasowej wiedzy wzbogaconej o futurystyczne dociekania.
"Obchodzimy 50-lecie załogowych lotów kosmicznych i jest to odpowiedni moment, aby uczcić ciekawość, która pobudza ludzi do poszukiwania nowych metod odkrywania wszechświata" - mówi dyrektor nowojorskiego muzeum Ellen V. Futter.
AMNH wprowadza zwiedzających w temat podboju kosmosu, powracając do Sputnika 1, lotu Wostok 1 czy Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Obok map, zdjęć, filmów, replik i modeli prezentuje np. autentyczny hełm sowieckiego kosmonauty oraz rękawice astronauty amerykańskiego.
Wystawa umożliwia poszerzenie wiedzy o eksploracji przestrzeni kosmicznej za pomocą iPhone'a lub iPada. Film pozwala m.in. poznać, jak prawdopodobnie wyglądać będą wyprawy w przyszłości, w tym na Marsa czy Europę, księżyc Jowisza, z udziałem człowieka oraz pojazdów bezzałogowych.
Jest także wyimaginowana winda kosmiczna, którą być może w przyszłości udamy się na księżyc. Zwiedzający dowie się, że zawód astronauty wiąże się z niewygodami i wyrzeczeniami - kosmonauta musi m.in. wyrzec się wielu ulubionych potraw i używać wody uzyskiwanej w procesie filtracji moczu.
W AMNH dowiadujemy się wielu ciekawostek, np. że krater Shackleton dzięki położeniu w pobliżu południowego bieguna Księżyca jest idealnym miejscem na bazę naukową, bo oferuje dostęp do wody i promieni słonecznych, które mogą być przetworzone na energię elektryczną. Uczymy się też o asteroidach, co pozwala lepiej zrozumieć proces tworzenia się Układu Słonecznego.
Wiele uwagi poświęcono eksploracji Marsa, który zdaniem organizatorów wystawy stwarza większe niż jakakolwiek inna planeta perspektywy dla obecności życia. Potencjał ten ma zostać zbadany przez laboratorium, które zostanie wysłane na Marsa. Model tego obiektu w skali 1:1 jest jedną z atrakcji wystawy.
Możliwy przebieg pobytu pierwszych ludzi na Czerwonej Planecie pokazują miniaturowe modele, symulacje i interaktywne prezentacje. W muzeum czeka nas też zabawa, podczas której steruje się warunkami na Marsie - który charakteryzuje się niskimi temperaturami i rozrzedzonym powietrzem - by bardziej przypominały te panujące na Ziemi.
"Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będą wyglądać statki kosmiczne przyszłości", jednak "zdajemy sobie sprawę ze stojących przed nami wyzwań oraz szans, jakie się przed nami otworzą, gdy dotrzemy do miejsc tak nam obcych jak w +Star Treku+" - tłumaczył kurator wystawy Michael Shara.
Wystawa w AMNH uzmysławia zwiedzającemu, że nasza wiedza o kosmosie jest niewielka. Na usta ciśnie się wiele pytań: czy w kosmosie istnieje jakaś forma życia? Czy w przyszłości dane nam będzie podróżować na inne planety, a może nawet tam się osiedlić?
Wystawa "Beyond Planet Earth: The Future of Space Exploration" czynna będzie do 12 sierpnia przyszłego roku.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
Komentarze