Nowoczesny śmigłowiec ratowniczy rozpoczął służbę w Sanoku

W bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku (Podkarpackie) rozpoczął w środę dyżur nowy helikopter EC 135. Maszyna jest jedną z partii 23 śmigłowców zakupionych dla LPR, które zastępują wysłużone Mi-2.

Jak poinformowała PAP rzecznika LPR Justyna Sochacka, sanocka baza jest dziesiątą, w której służy nowy helikopter. "Do końca roku, zgodnie z kontraktem, otrzymamy 23 takie maszyny, które stacjonować będą w bazach na terenie kraju. Dotychczas trafiło do nas 12, na dwóch szkolą się piloci, pozostałe służą już w naszych bazach" - dodała. Nowe maszyny zastąpią wysłużone śmigłowce Mi-2. EC 135 jest dwusilnikowym śmigłowcem, w razie awarii jednego silnika może kontynuować lot na drugim. W porównaniu z Mi-2 jest lżejszy, szybszy i może latać w nocy. W kabinie medycznej zastosowano nowe rozwiązania i zainstalowano sprzęt, który stawia maszynę na równi z karetkami specjalistycznymi. Na wyposażeniu znajduje się m.in.: defibrylator, respirator, zestaw pomp infuzyjnych.

Kontrakt na dostawę 23 śmigłowców EC 135 i symulatora lotu Ministerstwo Zdrowia zawarło z konsorcjum Eurocopter w 2008 r. Koszt jednego śmigłowca to ponad 22 mln zł.

Jak podkreśliła Sochacka, dzięki nowym śmigłowcom od przyszłego roku wprowadzone zostaną całodobowe dyżury w bazach LPR. Sanocką bazę czeka także przebudowa i modernizacja. W środę wmurowano kamień węgielny pod budowę lądowiska. Inwestycja obejmie również przebudowę hangaru oraz rozbudowę zaplecza socjalno-operacyjnego. Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 6,5 mln zł. Rozpoczęcie budowy planowane jest na początku 2011 roku, a jej zakończenie w pierwszej połowie 2012 roku. Inwestycja ta będzie współfinansowana z funduszy UE z programu Infrastruktura i Środowisko.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus