Nowe odcinki „Astronarium” w TvP
Czwarty sezon "Astronarium" rozpocznie się odcinkiem poświęconym zdumiewającej, radiowej linii emisyjnej neutralnego wodoru o długości 21 cm. W programie dowiemy się, skąd bierze się ta linia widmowa, i jaką wiedzę o Wszechświecie astronomowie uzyskują dzięki obserwacjom radioastronomicznym w tym zakresie.
"Zachęcam widzów do oglądania nowych odcinków w telewizji i w internecie. Będzie poruszonych wiele ciekawych zagadnień, będzie o planetach pozasłonecznych, o badaniach początków Wszechświata, a także o badaniach Układu Słonecznego" - mówi prowadzący program Bogumił Radajewski.
"Dzięki grantowi z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaczęliśmy niedawno produkcję odcinków do kolejnej, czwartej już serii Astronarium. Wśród rozmówców znajdą się tacy wybitni naukowcy jak ks. prof. Michał Heller, czy prof. Marek Demiański i wielu innych" - dodaje dr hab. Maciej Mikołajewski, profesor UMK i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.
"Astronarium" to cykl popularnonaukowych programów o astronomii i badaniach kosmosu realizowany we współpracy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (organizacji zrzeszającej zawodowych astronomów) z Telewizją Polską. Produkcję prowadzi ekipa z TVP Bydgoszcz, a odcinki są emitowane na antenach ogólnopolskich (aktualnie w TVP 3). Nagrania są możliwe dzięki finansowaniu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Do tej pory w latach 2015-2016 wyemitowano trzy serie "Astronarium", łącznie 34 odcinki. Zaplanowano dwie kolejne serie po 20 odcinków, czyli łącznie będą zrealizowane 74 odcinki astronomicznego cyklu. Tym samym będzie to jedna z najdłuższych na świecie serii programów telewizyjnych o kosmosie.
"Astronarium", reklamujące się hasłem "program o tajemnicach kosmosu i polskich naukowcach, którzy je badają", przedstawia najnowszy stan badań astronomicznych, prezentując polski wkład w te badania i polskie osiągnięcia. Każdy odcinek poświęcony jest danemu zagadnieniu, które przedstawiają naukowcy specjalizujący się w tematach związanych z odcinkiem.
Oficjalna witryna internetowa programu ma adres www.astronarium.pl, a po emisjach na antenach telewizyjnych odcinki udostępniane są także na YouTube pod adresem www.youtube.com/c/AstronariumPl. (PAP)
cza/ zan/
Komentarze