Nowe linie technologiczne w terminalu cargo przy Lotnisku Chopina

Dwie linie technologiczne zostały uruchomione w obiektach Poczty Polskiej w terminalu cargo przy Lotnisku Chopina w Warszawie. Mają one służyć do obsługi palet i kontenerów lotniczych podczas załadunku i rozładunku przesyłek - poinformowała w środę Poczta.

Linie zostały uruchomione we współpracy z Wojskowym Centralnym Biurem Konstrukcyjno-Technologicznym (WCBKT).

"Inwestycja pozwoli na poprawę jakości obsługi przesyłek naszych klientów. Zakup ten zbiegł się z przeprowadzką do nowej siedziby naszego działu zajmującego się wymianą ładunków lotniczych. Dzięki zaangażowaniu WCBKT w ten projekt, dostawa i montaż zaprojektowanych linii technologicznych odbyła się bardzo szybko, tj. niespełna trzy miesiące od daty podpisania umowy” - powiedziała cytowana w komunikacie rzeczniczka Poczty Polskiej Justyna Siwek.

"W związku z wciąż postępującym rozwojem transportu powietrznego i samochodowego w Polsce, WCBKT stawia na dodatkową specjalność, jaką obok urządzeń do obsługi wszystkich typów statków powietrznych użytkowanych w Siłach Zbrojnych RP, a także samolotów cywilnych, jest wyposażanie hangarowo-lotniskowe, w tym m.in. linie technologiczne do terminali Cargo” - dodał cytowany w komunikacie prezes WCBKT Piotr Kisiel.

Jak wyjaśnia Poczta Polska, linia technologiczna Cargo składa się z systemu stelaży stałych oraz mobilnych i służy do obsługi, formowania oraz rozformowania palet i kontenerów lotniczych podczas załadunku i rozładunku przesyłek. Konstrukcja linii to zestaw stelaży rolkowych i kołowych do palet lotniczych, specjalistycznego wózka trzywidłowego do ich transportu oraz przyczep do przewozu palet lotniczych po płycie lotniska.

Wykorzystanie tych linii przyczyni się do poprawy jakości oraz bezpieczeństwa realizowanych procesów dystrybucji przesyłek lotniczych.

Dział Wymiany Ładunków Lotniczych Poczty Polskiej zajmuje się ekspediowaniem i przyjmowaniem ładunków pocztowych kierowanych drogą lotniczą, pośredniczy również w tranzycie międzynarodowym poczty - w ramach umowy z jednym z przewoźników lotniczych.

Poczta lotnicza przewożona jest w specjalistycznych kontenerach, na paletach lotniczych oraz luzem na przyczepach. Pracownicy Poczty Polskiej przeprowadzają kontrolę bezpieczeństwa przesyłek, a następnie transportują przyczepy lub wózki z kontenerami, paletami po płycie lotniska do samolotów.

W związku z rozbudową Lotniska Chopina wszystkie działania realizowane przez Pocztę Polską zostały przeniesione do nowo wyremontowanej hali na terenie LS Cargo Park tuż przy lotnisku, o powierzchni ponad 1,5 tys. metrów kwadratowych. Wielkość ładunku pocztowego przechodzącego przez tę jednostkę wynosi 15 tys. ton w skali roku.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ pad/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus