Przejdź do treści
Źródło artykułu

Nieudany test najmniejszej orbitalnej rakiety nośnej

Testowy lot japońskiej rakiety nośnej SS-520-4 zakończył się niepowodzeniem, rakieta spadła do Oceanu Spokojnego. SS-520-4 ma być najmniejszą rakietą nośną stosowaną przez japońską agencję kosmiczną JAXA do wynoszenia ładunków na orbitę okołoziemską.

Start nastąpił w niedzielę w nocy polskiego czasu (godz. 00:33) z Centrum Kosmicznego Uchinoura (wcześniej znanego jako Centrum Kosmiczne Kagoshima). Celem lotu było umieszczenie na orbicie okołoziemskiej satelity TRICOM-1 z serii CubeSat. Gdyby lot się udał, byłaby to najmniejsza rakieta nośna świata, która wyniosła ładunek na orbitę.

Był to czwarty start rakiety nośnej w tym roku (biorąc pod uwagę wszystkie kraje) i pierwsza tegoroczna porażka.

Satelita TRICOM-1 został zbudowany przez Uniwersytet Tokijski i miał przeprowadzić eksperyment komunikacyjny oraz wykonać zdjęcia Ziemi przy pomocy pięciu kamer. Satelita miał masę około 3 kg i rozmiary 11,1 x 11,1 x 34,6 cm.

Seria S rakiet sondażowych (atmosferycznych) jest rozwijana przez japońską agencję kosmiczną od lat 60. XX wieku. Jedną z najnowszych wersji jest seria SS-520, dwustopniowych rakiet zaprojektowanych do wynoszenia ładunków na misje suborbitalne. Pierwszy lot rakiety SS-520 odbył się 5 lutego 1998 roku (start z Japonii), drugi w grudniu 2000 roku (start z Norwegii).

W misji oznaczonej SS-520-4 rakietę zmodyfikowano na trzystopniową, tak aby można było umieścić ładunek na niskiej orbicie okołoziemskiej. W tej wersji rakieta ma mieć możliwości wynoszenia na orbitę ładunków do 4 kilogramów.

Test niestety nie powiódł się. Rakieta miała uwolnić ładunek na orbicie po siedmiu i pół minutach lotu. Po zakończeniu odliczania startowego uruchomił się silnik pierwszego członu, który przyspieszył rakietę do 2 km/s. Niestety po 20 sekundach utracono telemetrię. Udało się zaobserwować separację dolnego stopnia i osiągnięcie wysokości około 200 km, ale ostatecznie rakieta spadła do Oceanu Spokojnego.

Następny start rakiety z serii SS-520 zaplanowany jest na grudzień 2017 r. Ma to być misja suborbitalna, która wystartuje z Norwegii. (PAP)

cza/ agt/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony