Przejdź do treści
Źródło artykułu

Niektóre z odkrytych, dalekich planet mogą lepiej sprzyjać życiu niż Ziemia

Planety nieco większe, nieco starsze, zawierające trochę więcej wody i krążące wokół trochę innych gwiazd są lepsze do życia niż Ziemia - twierdzą naukowcy, którzy zidentyfikowali 24 takie globy.

Ziemia niekoniecznie jest najlepszym do mieszkania miejscem we wszechświecie - twierdzą astronomowie z Washington State University. Swoją tezę popierają analizami opisanymi na łamach pisma „Astrobiology”. W swojej pracy przedstawili 24 planety, które lepiej nadają się do podtrzymywania życia niż nasza.

Naukowcy wybrali do badań odkryte przez Kosmiczny Teleskop Keplera systemy, w których prawdopodobnie skaliste planety okrążają swoją gwiazdę w tzw. strefie zamieszkania. To miejsce, gdzie temperatura pozwala na obecność ciekłej wody.

Jak wyjaśniają badacze, nasze Słońce w sumie będzie istniało relatywnie krótko, bo tylko ok 10 mld lat. Tymczasem musiały upłynąć prawie 4 mld lat zanim na Ziemi powstało złożone życie. To oznacza, że teoretycznie Ziemia mogłaby nie zdążyć z jego wytworzeniem.

Z kolei niektóre planety orbitują wokół tzw. karłów typu K, które są trochę chłodniejsze, ciemniejsze i mniej masywne od Słońca, jednak żyją od 20 do 70 mld lat. Z tego powodu krążące wokół nich planety mogą być starsze, a to oznacza więcej czasu na rozwój życia i na powstanie organizmów bardziej złożonych niż ziemskie.

Planety jednak nie mogą być na tyle stare, aby wyczerpała się ich geotermalna energia, co doprowadziłoby do zniknięcia ochronnego pola magnetycznego. Ziemia ma ok. 4,5 mld lat, ale według badaczy idealny wiek dla podtrzymywania życia to między 5 a 8 mld lat.

Liczą się także wielkość i masa. Planeta o ok. 10 proc. większa od Ziemi miałaby więcej powierzchni do zasiedlenia. Tymczasem planeta ważąca 1,5 raza tyle co Ziemia przez dłuższy czas utrzyma wewnętrzne ciepło powstające dzięki zachodzącemu w niej promieniotwórczemu rozpadowi. Jednocześnie masywniejsza planeta ma silniejszą grawitację, która dłużej utrzyma atmosferę.

Życiu pomoże także nieco więcej wody, szczególnie w postaci chmur i wilgoci - twierdzą naukowcy. Razem z większą wilgotnością korzystniejsza jest też trochę wyższa temperatura - według badaczy na powierzchni średnio powinna przekraczać ziemską o 5 st. C. Na Ziemi, w tropikalnych lasach, czyli tam gdzie jest cieplej i bardziej wilgotno widać większą bioróżnorodność, niż w bardziej suchych i zimniejszych rejonach.

Spośród 24 przedstawionych planet żadna nie spełnia wszystkich kryteriów jednocześnie, ale jedna ma aż 4 wymienione cechy.

„Czasami trudno jest przekazać zasadę super-zamieszkiwalnych planet, ponieważ zwykle myślimy, że żyjemy na najlepszej. Widzimy ogromną liczbę złożonych i różnorodnych form życia i wiele z nich może przetrwać w ekstremalnych warunkach. Dobrze jest mieć życie, które potrafi się dostosować, ale to nie znaczy, że mamy tutaj wszystko, co najlepsze” - wyjaśnia autor publikacji prof. Dirk Schulze-Makuch.

Badacze podkreślają, że to, iż jakaś planeta sprzyja życiu, nie znaczy, że na pewno się ono rozwinęło.

Jednocześnie wszystkie zaproponowane planety znajdują się ponad 100 lat świetlnych od Ziemi. To spora odległość by bliżej obserwować te planety.

Astronomowie wiążą jednak duże nadzieje z nowymi urządzeniami obserwacyjnymi - Teleskopem Jamesa Weba, orbitalnym obserwatorium LUVOIR (Large Ultraviolet Optical Infrared Surveyor) i europejskim, także kosmicznym teleskopem PLATO (PLAnetary Transits and Oscillations of stars).

„Z kolejnymi kosmicznymi teleskopami będziemy mogli uzyskać więcej informacji. Ważne jest więc, aby wybrać kilka celów. Powinniśmy skupić się na wybranych planetach, na których panują najbardziej sprzyjające życiu warunki. Jednak musimy uważać, aby nie ograniczyć się tylko do poszukiwań drugiej Ziemi, ponieważ mogą istnieć planety jeszcze bardziej korzystne dla rozwoju życia” - podkreśla prof. Schulze-Makuch.

Więcej informacji na stronach:

https://news.wsu.edu/2020/10/05/planets-may-better-life-earth/

https://www.liebertpub.com/doi/10.1089/ast.2019.2161 (PAP)

mat/ ekr/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony