Przejdź do treści
Źródło artykułu

Naukowcy potwierdzili występowanie lodu na biegunach Księżyca

Naukowcom udało się uzyskać bezpośrednie dowody potwierdzające występowanie lodu wodnego w najciemniejszych i najzimniejszych obszarach polarnych regionów Księżyca - informuje NASA.

Depozyty lodu są rozmieszczone fragmentami w różnych miejscach i mogą istnieć od dawna. W przypadku okolic bieguna południowego większość lodu jest skoncentrowana w kraterach, natomiast wokół bieguna północnego rozmieszczenie jest bardziej zróżnicowane obszarowo, ale lód jest rzadziej rozrzucony.

Zespół naukowców, którym kierował Shuai Li z University of Hawaii oraz Brown University, przeanalizował dane ze zbudowanego przez NASA instrumentu Moon Mineralogy Mapper (M3), który pracował na pokładzie sondy Chandrayaan-1, wystrzelonej przez Indie w 2008 r. Wyniki badań opublikowano w poniedziałek w Proceedings of the National Academy of Sciences.

Informacje na temat występowania lodu wodnego na powierzchni Księżyca w pobliżu bieguna południowego były podawane już wcześniej, ale istniała pewna doza prawdopodobieństwa, że wyniki obserwacji można wytłumaczyć w inny sposób niż obecnością lodu. Teraz naukowcy mają większą pewność, że jest tam lód. Analizowane dane na temat zdolności odbijania światła pozwoliły rozróżnić pomiędzy cząsteczkami wody w stanie ciekłym, gazowym lub stałym. Większość nowo znalezionego lodu skrywa się w zacienionych kraterach w miejscach, do których nigdy nie docierają promienie słoneczne.

Obecność wody w formie lodu na powierzchni Księżyca to dobra informacja dla potencjalnych przyszłych ekspedycji księżycowych. Jeśli występuje go wystarczająca ilość, być może jej zasoby będą łatwiej dostępne niż woda wykryta pod powierzchnią. (PAP)

cza/ ekr/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony