Szkolenie instruktorów spadochronowych w tunelu aerodynamicznym

Szkolenie instruktorów spadochronowych w tunelu aerodynamicznym (fot. 4slsz.wp.mil.pl)

W dniach 14-15 lutego br. insruktorzy spadochronowi z jednostek 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego realizowali praktyczne szkolenie spadochronowe z wykorzystaniem tunelu aerodynamicznego – symulatora skoków.

Szkolenie odbyło się w Ośrodku Szkolenia Aeomobilno-Spadochronowego w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej i było podzielone na dwa etapy.

W pierwszym udział brali instruktorzy spadochronowi i skoczkowie objęci szkoleniem spadochronowym. Szkolenie miało na celu doskonalenie umiejętności sterowania ciałem w powietrzu w czasie swobodnego spadania. Bardzo ważnym elementem powyższego szkolenia były również ćwiczenia mające na celu doskonalenie czynności skoczka w sytuacjach awaryjnych, jakie mogą wystąpić podczas skoku ze spadochronem z wolnym systemem otwarcia. Dwie godziny szkolenia, jakie były przeznaczone dla 4 SLSz, zostały bardzo dobrze wykorzystane pod kątem przygotowania do skoków spadochronowych. Efekty  z pewnością będą procentować w trakcie zbliżającego się sezonu.

 

Etap drugi obejmował trening Reprezentacji WP w skład której trzon stanowią żołnierze Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego z Poznania. Głównym zadaniem jakie stało przed reprezentantami było doskonalenie formacji spadochronowej FS-4 „Formation Skydiving Four”. Dyscyplina ta wchodzi w skład cyklu międzynarodowych zawodów spadochronowych rozgrywanych pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sportu Wojskowego CISM. Trening w tunelu aerodynamicznym pozwala na dopracowanie wszystkich elementów figur, które podczas zawodów są oceniane przez sędziów.

Dzięki dużemu zaangażowaniu szkolonych, jak również pomocy ze strony instruktorów tunelowych OSAiS, całość szkolenia przebiegła bez zakłóceń.

Źródło: 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego
comments powered by Disqus