Przejdź do treści
Źródło artykułu

Natowska misja Baltic Air Policing wzmocniona amerykańskimi myśliwcami F-15

W celu wzmocnienia natowskiej misji Baltic Air Policing w środę w estońskiej bazie lotniczej Amari wylądowały amerykańskie myśliwce F-15, a w czwartek w litewskiej bazie w Szawlach wylądują cztery duńskie F-16 – poinformował resort obrony Litwy.

Decyzję o wzmocnieniu swej misji NATO podjęło w związku z rosyjskimi działaniami potęgującymi napięcia przy granicach z Ukrainą i w celu wzmocnienia bezpieczeństwa wschodnich sojuszników – Estonii, Łotwy i Litwy - oraz dla odstraszania Rosji.

Misję Air Policing w Szawlach pełni obecnie Polski Kontyngent Wojskowy „Orlik 10” z myśliwcami F-16. Polskich lotników wspierają Belgowie z myśliwcami Eurofighter Typhoon stacjonujący w Amari.

Misja Baltic Air Policing polega na patrolowaniu przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią, które nie mają własnego lotnictwa myśliwskiego. Trwa ona od wejścia tych państw do NATO w 2004 roku. Członkowie NATO wysyłają swoje samoloty na kilkumiesięczne zmiany. Jednym z głównych zadań Baltic Air Policing jest przeciwdziałanie naruszeniom przestrzeni powietrznej przez lotnictwo rosyjskie oraz monitorowanie ruchu wojskowych statków powietrznych Federacji Rosyjskiej.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

Kilka rosyjskich samolotów wojskowych zbliżyło się w miniony weekend na "ekstremalnie bliską" odległość do samolotu marynarki wojennej USA nad Morzem Śródziemnym - podała telewizja CNN. Rosyjskie maszyny miały wykonać "niebezpieczne i nieprofesjonalne" manewry.
imprezy
Teatr Muzyczny Roma poinformował, że przygotował dla fanówmusicalu kolejną niespodziankę
lotniska
8 lutego, pilot samolotu general aviation, który zgłosił mayday z powodu problemów z silnikiem, otrzymał pomoc
lotniska
Usługi lotnicze oraz zakup odzieży i obuwia były w 2021 r. najczęstszym przedmiotem transgranicznych skarg zgłaszanych do działającego przy UOKiK Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce

Nasze strony