NATO uznało kosmos za obszar działań operacyjnych
Polskę na spotkaniu reprezentował szef MSZ Jacek Czaputowicz.
„(Uznanie kosmosu za przestrzeń operacyjną) może umożliwić planistom NATO składanie wniosków do sojuszników o zapewnienie usług, takich jak czas łączności satelitarnej” - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg na konferencji w trakcie spotkania. Dodał, że NATO nie zamierza umieszczać broni w kosmosie, a jego podejście do przestrzeni kosmicznej pozostanie w pełni zgodne z prawem międzynarodowym.
Odnosząc się do bezpieczeństwa energetycznego, ministrowie uzgodnili zalecenia dotyczące wzmocnienia roli NATO w tym obszarze. „Mają one na celu poprawę oceny sytuacyjnej i zrozumienie ryzyka, chronić infrastrukturę krytyczną, zwiększać odporność Sojuszu i gwarantować przez cały czas siłom NATO dostęp do niezbędnych zasobów energetycznych" - powiedział Stoltenberg.
Ministrowie omówili także rolę NATO w walce z terroryzmem i dokonali przeglądu postępów we wzmacnianiu bezpieczeństwa Morza Czarnego. Poruszając kwestię bardziej sprawiedliwego podziału obciążeń w Sojuszu, Stoltenberg zauważył, że „tendencja ta się utrzymuje i jest bezprecedensowa”.
Ministrowie na spotkaniu omawiali także skoordynowane podejście NATO do trzech strategicznych kwestii: stosunków z Rosją, wzrostu znaczenia Chin i kontroli zbrojeń. „NATO jest jedyną platformą, w ramach której Europa i Ameryka Północna codziennie angażują się w strategiczne kwestie, które mają znaczenie dla naszego wspólnego bezpieczeństwa” - podkreślił Stoltenberg.
Według nieoficjalnych informacji podczas spotkania Niemcy zaproponowały powołanie grupy ekspertów, którzy zbadaliby problemy bezpieczeństwa Sojuszu po tym, jak prezydent Francji Emmanuel Macron w niedawnym wywiadzie skrytykował sposób funkcjonowania Sojuszu. Ta krytyka wywołała szereg kontrowersji wśród sojuszników.
Jak relacjonowała agencja AP, na spotkaniu w Brukseli niemiecki minister Heiko Maas miał powiedzieć, że Sojusz to „europejskie ubezpieczenie na życie" i wszyscy chcą, by tak pozostało. Pojawiały się też komentarze o konieczności "politycznego wzmocnienia" NATO.
Z kolei francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian miał wezwać do zbadania politycznych aspektów podejmowania decyzji w ramach Sojuszu.
Najbliższy szczyt państw NATO odbędzie się w Londynie w dniach 3-4 grudnia.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
luo/ akl/
Komentarze