Przejdź do treści
Źródło artykułu

NASA przełożyła start Endeavoura z powodu złej pogody

Amerykańska agencja kosmiczna NASA przełożyła w niedzielę o 24 godziny start promu kosmicznego Endeavour na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) ze względu na pochmurne niebo nad Centrum Kosmicznym im. Kennedy′ego na Florydzie.

Amerykański wahadłowiec miał wystartować w niedzielę o godzinie 4.39 czasu lokalnego (10.39 czasu polskiego) z kosmodromu na Przylądku Canaveral.

"Naprawdę próbowaliśmy, lecz warunki pogodowe były zbyt niestabilne (...) z tego powodu zdecydowaliśmy się na przełożenie startu o 24 godziny" - powiedział Mike Leinbach, odpowiedzialny w NASA za start promu.

Jak podała NASA, nowym terminem startu Endeavoura z Florydy jest poniedziałek, godzina 4.14 czasu lokalnego (10.14 czasu polskiego). Wahadłowiec ma dostarczyć na ISS ostatnie elementy i paliwo oraz specjalny ładunek na życzenie dowódcy lotu George′a Zamki: kopię rękopisu Chopina i płytę z jego muzyką. Wyprawa 6-osobowej załogi na ISS ma potrwać 13 dni. W czasie pobytu astronautów na okołoziemskiej orbicie zaplanowano trzy wyjścia w otwartą przestrzeń kosmiczną - po ok. 6 godzin każdy.

Załoga Endeavoura ma dostarczyć na stację kosmiczną trzeci węzeł modułu Tranquility, który zapewni mieszkańcom ISS dodatkową przestrzeń do pracy i eksperymentów naukowych. Wahadłowiec zabierze na orbitę także moduł Kopuła, będący półkulą z siedmioma iluminatorami i aparaturą naukową. Moduł ten umożliwi prowadzenie panoramicznych obserwacji Ziemi i innych obiektów kosmicznych.

Prócz obu modułów na pokład promu George Zamka zabierze kopię rękopisu Preludium A-dur op. 28 nr 7 i płytę ze specjalnym koncertem utworów polskiego kompozytora w wykonaniu Karola Radziwonowicza i Orkiestry Sinfonia Viva, utworzonej przez studentów i absolwentów Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Tegoroczna misja promu Endeavour zbiega się w czasie z obchodami dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

Jak mówią specjaliści NASA, po zainstalowaniu wspomnianych modułów budowa Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie już ukończona w 90 procentach. (PAP)cyk/ pz/
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony