NASA ogłosiła swoje plany budżetowe na rok 2013
W poniedziałek amerykański prezydent Barack Obama zaprezentował plany budżetu federalnego na rok 2013. Budżet obejmuje także wydatki amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, które w roku 2013 mają pozostać na praktycznie tym samym poziomie, co zaplanowane na rok 2012. Agencja ma wydać 17,711 miliarda dolarów, co stanowi spadek o 59 milionów dolarów (czyli o 0,3 proc) w stosunku do poprzedniego budżetu.
Wśród priorytetowych celów agencja wymienia opracowanie ciężkiej rakiety nośnej oraz kapsuły załogowej, której pierwsze bezzałogowe loty testowe mają nastąpić w 2017 roku, a pierwszy lot załogowy w 2021 roku. Istotny dla NASA będzie też dalszy udział w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (3 miliardy dolarów) oraz wzrastająca współpraca z przemysłem kosmicznym (830 milionów dolarów, dwukrotnie więcej niż w roku 2012).
Do swoich głównych zadań agencja zalicza także prace nad następcą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, czyli Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba, który ma zostać wystrzelony w 2018 roku. NASA będzie też nadal intensywnie badać Marsa.
Większość głównych kategorii wydatków budżetowych pozostanie na podobnym poziomie, co w latach ubiegłych. Istotny spadek dotyczy wahadłowców, gdyż zakończona została ich eksploatacja. W roku 2013 wygaszanie projektu ma kosztować jeszcze prawie 71 milionów dolarów. Dla porównania w roku 2012 na wahadłowce zostało wydane około 556 milionów dolarów (głównie na zobowiązania płacowe), a w roku 2011 kosztowały prawie 1,6 miliarda dolarów (wtedy były jeszcze użytkowane).
Nastąpi znaczący spadek wydatków na edukację, ze 136 milionów w roku 2012 do 100 milionów w roku 2013. Dla równowagi zmniejszeniu ulegną także koszty administracyjne. Z kolei wzrosną wydatki na infrastrukturę (z 486 na 619 milionów dolarów).
Podczas prezentacji budżetu Chale Bolder, administrator NASA, podkreślił, że każdy dolar przeznaczony badania kosmiczne jest wydany na Ziemi i służy miejscom pracy. „Gdy dokonujemy nowych osiągnięć w kosmosie, tworzymy nowe miejsca pracy tutaj na Ziemi, pomagając gospodarce” – powiedział Bolder. (PAP)
cza/ tot/
Komentarze