Najdokładniejsza mapa Ziemi
Rakieta Dniepr wyniosła z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie drugą połowę układu, który wykona najdokładniejszą mapę powierzchni Ziemi w historii.
Niemiecka misja polega na umieszczeniu na orbicie dwóch, poruszających się tandemie satelitów, znajdujących się w odległości zaledwie dwustu metrów od siebie. To pierwszy przypadek, kiedy satelity umieszczono w tak bliskiej formacji.
Wyniesiony właśnie TanDEM-X dołączył do bliźniaczego instrumentu TerraSAR-X. Razem będą okrążać Ziemię na wysokości 524 km przez trzy lata, obserwując 150 milionów kilometrów kwadratowych powierzchni naszej planety.
W tym czasie stworzą trójwymiarową mapę całej Ziemi, która znajdzie rozliczne zastosowania militarne, naukowe i cywilne. Będzie to pierwsza mapa całej planety, która powstanie w czasie jednej misji. Wcześniejsze powstawały ze złożenia informacji pochodzących z różnych instrumentów.
Satelity będą wysyłały mikrofale w kierunku powierzchni i na podstawie czasu ich powrotu będą tworzyły mapę terenu z bardzo dużą dokładnością. TerraSAR-X pracując samodzielnie robił to z rozdzielczością 30m w poziomie i 16m w pionie, układ dwóch satelitów osiągnie dokładność 12m w poziomie i 2m w pionie. Podwójny układ zapewnia misji obraz stereo, pozwalający tworzyć mapę trójwymiarową.
Komentarze