Na parkingach Kraków Airport pojawiło się oświetlenie LED

Krakowskie lotnisko zakończyło właśnie wymianę oświetlenia parkingowego na energooszczędne lampy typu LED. „Podejmując decyzję o wymianie kierowaliśmy się nie tylko kryterium energooszczędności i wydajności nowych lamp, ale także dbałością o środowisko naturalne” – podkreśla prezes zarządu Kraków Airport Radosław Włoszek.

Inwestycja objęła wymianę na energooszczędne 157 opraw instalacji oświetlenia zewnętrznego na parkingu oraz 1 tys. 239 opraw oświetlenia wewnętrznego w garażu wielopoziomowym.

Zainstalowane lampy LED są odpowiednikami dotychczasowych źródeł światła, a ich żywotność mieści się w zakresie od 30 do 50 tys. godzin. Dodatkowo garaż wielopoziomowy wyposażony jest w centralny system zarządzania oświetleniem, który pozwala na racjonalne gospodarowanie energią zasilającą instalację. System ten daje możliwość sterowania światłem w zależności od potrzeb użytkowników parkingu.

Szacuje się, że zainstalowane oświetlenie przyczyni się do redukcji zużycia energii elektrycznej o ponad 425 MWh/rok, co stanowi ok. 60 proc. dotychczasowego zasobu prądu potrzebnego do oświetlania tej przestrzeni. Dzięki temu, że nowe lampy generują niewielką ilości energii cieplnej zredukowana zostanie także emisja dwutlenku węgla do atmosfery.

Diody LED mogą być poddawane recyklingowi. Wykonawca zlecenia został zobowiązany do utylizacji prawie 1 tys. 400 zdemontowanych świetlówek gazowych i przedłożenia dokumentów, potwierdzających ten fakt.

Wymiana oświetlenia była możliwa dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia wyniósł 340 tys. 322 zł, z czego dofinansowanie to 267 tys. 703 zł. Za realizację tego zadania odpowiedzialna była firma NEOXIM z Warszawy.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ je/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus