MSZ: w sobotę późnym wieczorem planowany wylot do Warszawy samolotu zastępczego z Addis Abeby

Ambasador i konsul RP są na w Addis Abebie i udzielają wsparcia pasażerom samolotu z Mombasy do Warszawy, który wylądował awaryjnie w stolicy Etiopii; w sobotę późnym wieczorem planowany jest wylot do Warszawy samolotu zastępczego - poinformował w sobotnim komunikacie polski MSZ.

Jak poinformowała w sobotę PAP linia Enter Air, samolot B-737 800 ze 167 pasażerami z powodu błędnych wskazań na jednym z silników w czasie lotu z Mombasy w Kenii musiał zgodnie z procedurą wylądować w Etiopii. Linia zaznaczyła, że aktualnie sprawdzane są dokładne przyczyny problemu, ale komunikacja z Addis Abebą jest bardzo utrudniona.

MSZ zapewnił, że wszyscy obywatele RP, znajdujący się na pokładzie samolotu lecącego z Mombasy do Warszawy, który wylądował awaryjnie nad ranem na lotnisku w Addis Abebie, są bezpieczni, a ich zdrowiu i życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

"Ambasador i Konsul RP są na miejscu i udzielają im wsparcia. Konsul jest również w kontakcie z władzami lokalnymi oraz organizatorami podróży. Konsul podjęła m.in. interwencję w sprawie możliwości opuszczenia lotniska przez Polaków i udania się na odpoczynek w komfortowych warunkach. W tej chwili wszystkie zainteresowane osoby są w drodze do hotelu" - poinformował w komunikacie resort spraw zagranicznych.

"Dziś późnym wieczorem planowany jest wylot do Warszawy samolotu zastępczego" - dodał MSZ.

Wcześniej w sobotę wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk poinformował, że polski konsul w Addis Abebie stara się o wizy dla pasażerów, aby mogli w hotelu poczekać na drugi samolot.

Enter Air jest największą prywatną linią lotniczą działającą w Polsce. Linia przewiozła w Polsce w 2019 r. 2,5 mln pasażerów. Grupa realizuje połączenia dla polskich i zagranicznych biur podróży latając w ponad 30 krajach. Flota spółki składa się z 22 samolotów Boeing 737-800 i dwóch Boeingów 737 MAX 8. Przewoźnik posiada sześć stałych baz operacyjnych: w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, Paryżu i Zurychu oraz kilka baz sezonowych, m.in. w Londynie, Madrycie, Pradze i Tel Awiwie. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ mok/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus