Przejdź do treści
Źródło artykułu

Mroczek: modernizacja armii wpływa na kieleckie targi zbrojeniowe

Plany modernizacji armii dają przemysłowi wiedzę, czego chce wojsko; widać związek między modernizacją a kieleckimi targami uzbrojenia – powiedział w poniedziałek wiceszef MON Czesław Mroczek.

Poinformował, że zakończyły się negocjacje dot. ceny śmigłowców wielozadaniowych. W najbliższych dniach rozpoczną się negocjacje dotyczące offsetu, który jest warunkiem podpisania kontraktu na dostawę.

„Proces modernizacji technicznej przyciąga dostawców najważniejszych, najbardziej skomplikowanych technologii, których nie mamy w kraju” – powiedział Mroczek dziennikarzom w przeddzień rozpoczęcia XXIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. W tym roku w targach weźmie udział ponad 500 wystawców z 29 krajów, w tym – zaznaczył Mroczek – „bardzo dużo polskich podmiotów”.

Podkreślił, że 10-letnie planowanie, w tym obecny plan modernizacji technicznej do roku 2022, daje przemysłowi wiedzę o potrzebach armii. „Każdy w naszym kraju wie z dużym wyprzedzeniem, jakie projekty będziemy realizowali” – powiedział wiceszef MON. Zaznaczył, że „widać związek między projektami modernizacyjnymi a kolejnymi edycjami targów. W tym roku z całą pewnością będzie można zobaczyć najlepsze śmigłowce uderzeniowe na świecie”.

W ramach Kruk MON chce kupić ok. 30 śmigłowców (dwie eskadry), które zastąpią używane obecnie Mi-24. Program miał ruszyć w 2018 r., wobec konfliktu rosyjsko-ukraińskiego MON postanowiło przyspieszyć postępowanie; przetarg ma ruszyć w 2016 roku.

Mroczek poinformował też o stanie rozmów dotyczących dostaw 50 śmigłowców wielozadaniowych. „Udało nam się zamknąć pierwszy etap negocjacji związany z korektą ceny w związku z redukcją liczby zamawianych śmigłowców. Umowa zostanie parafowana w ciągu najbliższych kilku dni” – powiedział Mroczek.

„Informujemy ministra gospodarki o ostatecznej cenie i jeszcze w tym tygodniu uruchamiamy postępowanie offsetowe” – dodał. Na negocjacje offsetowe rząd ma 120 dni, ale zdaniem MON umowa może być zawarta wcześniej. „Nie chciałbym w żadnym razie wyznaczać terminu ministrowi gospodarki” – zastrzegł Mroczek. Umowa offsetowa jest warunkiem podpisania głównego kontraktu na dostawę śmigłowców. Mroczek nie wykluczył, że umowę podpisze jeszcze obecny rząd. „Offset jest przede wszystkim związany z naszym wymogiem utworzenia w Łodzi centrum serwisowego.

Wartość kontraktu to ok. 13 mld zł. Jak powiedział wiceminister, potrzeba dokonania korekty ceny ustalonej w przetargu wynikała z redukcji liczby śmigłowców z 70 do 50, „są kwestie, których się nie da zredukować”, jak właśnie centrum serwisowe, pakiet szkoleniowy, symulatory i trenażery.

W kwietniu MON do ostatecznych negocjacji w sprawie śmigłowców wielozadaniowych zakwalifikowało firmę Airbus Helicopters oferującą wiropłaty H225M Caracal. Dostawy maszyn mają się rozpocząć w 2017 r.(PAP)

brw/ mhr/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony