Przejdź do treści
Źródło artykułu

Przylot pierwszego Kodiaka 100 do Polski

W dniu 24 maja 2024 r., Kodiak 100 – niewielki samolot amerykańskiej produkcji, po raz pierwszy wylądował na mieleckim lotnisku. Przyleciał prosto z fabryki w Sandpoint w Idaho w USA – na specjalnie zamówienie dla polskiego klienta.

Cały proces zakupu wraz z transportem do Polski prowadzony był przez mielecką firmę Plane4You, która dotychczas obsłużyła już ponad 410 transakcji sprzedaży i zakupów samolotów do ponad 40 krajów.

Właśnie dzięki firmie z Mielca Kodiak 100 (znaki rejestracyjne SP-VER) znalazł pierwszego nabywcę w Polsce. To samolot mogący zabrać na pokład łącznie osiem osób, a wykorzystywany jest głównie do lotów biznesowych, misji humanitarnych, transportu medycznego i zadań wykonywanych przez agencje rządowe.

(fot. Kacper Strykowski, hej.mielec.pl)

Lotnisko Mielec po raz pierwszy w historii przywitało samolot Kodiak 100 zarejestrowany w Polsce. Maszyną prosto ze Stanów Zjednoczonych przyleciał pilot Dominik Punda, który w 2021 roku pokonał historyczną trasę powrotną samolotu PZL M26 Iskierka – również z USA do Mielca. Podobnie jak przed trzema laty, także i dzisiaj lotnisko przywitało go salutem wodnym.

Samolot przyleciał do Mielca jako lotniczej stolicy Polski, nie tylko w kontekście jednej z największych fabryk lotniczych w tej części świata, ale także z uwagi na rosnące znaczenie Lotniska Mielec (ponad 9-letniego) w sprzedaży i zakupie samolotów i śmigłowców – mówi Piotr Lasek z firmy Plane4You.

(fot. Kacper Strykowski, hej.mielec.pl)

To kolejne przebazowanie samolotu z USA, przez północny Atlantyk właśnie do Mielca. Kompleksową obsługę transakcji, jak wszystkie inne do tej pory, w tym w M26 Iskierka oraz wiele innych, obsługuje właśnie mielecka firma Plane4You – dotychczas obsłużyła ponad 410 transakcji sprzedaży i zakupów samolotów do ponad 40 krajów na całym świecie, a Mielec dzięki niej stał się jeszcze bardziej rozpoznawalny na lotniczej mapie świata.

(fot. Kacper Strykowski, hej.mielec.pl)

Choć pierwszy polski Kodiak 100 wylądował właśnie w Mielcu, jego nabywca nie jest mielczaninem, a mieszkańcem województwa mazowieckiego.

Więcej zdjęć oraz film z historycznego lądowania Kodiaka 100 w Mielcu na stronie: https://hej.mielec.pl

(fot. Kacper Strykowski, hej.mielec.pl)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony