MRiRW: drony mogą być wykorzystywane m.in. w pomiarach pól

Prezentacja multimedialna przygotowana przez PAŻP (fot. MRiRW)

Drony w rolnictwie mogą być wykorzystywane m.in. w pomiarach pól, upraw, systemów nawadniania czy szacowania szkód – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Resort poinformował, że o możliwościach wykorzystania najnowszych technologii cyfrowych w rolnictwie rozmawiał w czwartek minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda z prezesem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Januszem Janiszewskim.

"Do rolnictwa coraz szerzej wkracza cyfryzacja wraz z najnowszymi technologiami, w tym z wykorzystaniem dronów" – podkreślił cytowany w komunikacie minister Grzegorz Puda. Dodał, że – spotkanie jest drugim, w którym resort rolnictwa rozpatruje możliwości wykorzystania rozwiązań Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w rolnictwie.

Napisano, że prezes PAŻP zaznaczył, że Agencja posiada pierwszy w świecie certyfikowany system do zarządzania dronami. Zwrócił też uwagę na bardzo szybki rozwój rynku dronów na świecie, w Europie i w Polsce. "Wartość tego rynku do 2026 roku szacujemy na ponad 3 mld zł" – podkreślił. Prezes PAŻP zwrócił przy tym uwagę na szybko rosnącą konieczność kompleksowego zarządzania ruchem dronów w przestrzeni powietrznej.

Wskazano, drony w rolnictwie mogą być wykorzystywane między innymi w pomiarach pól, upraw, systemów nawadniania czy szacowania szkód.

Zaznaczono, że te nowoczesne rozwiązania mogą być stosowane np. w pracach ARiMR czy KOWR, a także przez samych rolników.

Dodano, że najbliższej przyszłości rozpatrzone zostaną możliwości i obszary wzajemnej współpracy.


(fot. MRiRW)

Źródło: PAP
comments powered by Disqus