Przejdź do treści
Źródło artykułu

MON: związkowy obserwator formalnie zaproszony na testy śmigłowca

W ślad za propozycją złożoną przez wicepremiera, ministra obrony Tomasza Siemoniaka szef Inspektoratu Uzbrojenia zaprosił przedstawiciela NSZZ "Solidarność" do zapoznania się z dokumentami przetargowymi i do testów śmigłowca – powiedział w środę rzecznik MON Jacek Sońta.

Jak podał płk Sońta, pismo w tej sprawie szef IU – instytucji prowadzącej przetarg – przesłał 28 kwietnia na ręce przewodniczącego Rady Krajowej Sekcji Przemysłu Lotniczego NSZZ „Solidarność” Romana Jakima.

Sońta przypomniał, że z inicjatywy szefa MON jeszcze w styczniu ustalono ze stroną związkową udział jej przedstawiciela w procesie oceny ofert, złożonych w przetargu na nowe wielozadaniowe śmigłowce dla wojska, a po decyzji o zakwalifikowaniu do etapu prób śmigłowca H225M Caracal, zaoferowanego przez Airbus Helicopters, odbyły się spotkania ze związkowcami z „S” i OPZZ.

24 kwietnia wicepremier Siemoniak spotkał się z szefem „S” przemysłu lotniczego oraz szefami tego związku w PZL Świdnik i PZL Mielec, których oferty zostały odrzucone z powodów formalnych. Szef MON poinformował wtedy, że przewidywane są dalsze spotkania i że uzgodniono plan pracy obserwatora społecznego ze strony związków, który oprócz wglądu w dokumentację zostanie również zaproszony na testy śmigłowca, które mają się rozpocząć 12 maja.

„Złożona propozycja jest kolejnym w ostatnich miesiącach przykładem działań Ministerstwa Obrony Narodowej, których celem jest umożliwienie stronie związkowej uczestnictwa w procesie wyłaniania dostawcy śmigłowca wielozadaniowego dla wojska” – oświadczył Sońta.

Zapewnił, że resortowi zależy na udziale strony związkowej w postępowaniu, „oczywiście przy zachowaniu wszelkich wymagań formalnych i proceduralnych wynikających ze stosownych zapisów aktów prawnych”.

„Całe postępowanie prowadzone jest w oparciu o jasne i klarowne procedury, a nad ich transparentnością i zgodnością z prawem czuwają odpowiedzialne za to służby" – podkreślił rzecznik. Wyraził nadzieję, że strona związkowa skieruje swojego przedstawiciela do udziału w testach weryfikacyjnych śmigłowca.

Przed kilkunastoma dniami ogłoszono, że w przetargu na śmigłowce MON do etapu prób zakwalifikowało maszynę H225M (dawniej Eurocopter EC725) Caracal produkcji Airbus Helicopters. Z powodu niespełnienia warunków formalnych odrzuciło oferty PZL Świdnik i grupy AgustaWestland z AW149 oraz konsorcjum Sikorsky Aircraft – PZL Mielec z maszyną Black Hawk.(PAP)

brw/ itm/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony