MON gotowe do wstępnych rozmów z dostawcami zestawu obrony powietrznej
Inspektorat Uzbrojenia MON zaprasza do rozmów potencjalnych dostawców rakietowego zestawu obrony powietrznej. Ogłoszenie o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego Inspektorat zamieścił we wtorek na swojej stronie internetowej.
Zainteresowani mogą się zgłaszać do 21 czerwca; Inspektorat zamierza przeprowadzić rozmowy od 24 czerwca do 30 września, zastrzegając, że termin może zostać przesunięty. Dialog techniczny ma dać MON informacje niezbędne do przygotowania zakupu rakietowego zestawu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego średniego zasięgu. Instytucja dialogu technicznego ma na celu m.in. zapoznanie zamawiającego z najnowszymi osiągnięciami technicznymi oraz skonfrontowanie potrzeb z możliwościami ich zaspokojenia. Po zakończeniu dialogu MON planuje przygotowanie studium wykonalności i wstępnych założeń taktyczno-technicznych.
W kwietniu prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o modernizacji i finansowaniu sil zbrojnych. Celem tej regulacji – wniesionej do Sejmu przez prezydenta, a przygotowanej we współpracy z MON - jest stabilne finansowanie systemu obrony powietrznej w ramach 1,95 proc. PKB. Kwoty wynikające z przyrostu budżetu MON mają być w latach 2014-23 przeznaczane na wyposażenie polskiej armii w środki przeciwlotnicze i przeciwrakietowe. Według prognoz ma to być 8-12 mld zł.
Chodzi o zapewnienie polskiemu wojsku zdolności zwalczania rakiet najkrótszego i krótkiego zasięgu oraz rakiet średniego zasięgu w końcowej fazie lotu. Do roku 2023 armia ma otrzymać mobilny system przeciwrakietowy zapewniający ochronę wybranych obszarów - ważnych obiektów lub dużych zgrupowań wojsk, a w razie potrzeby także kontyngentów za granicą. Polski system ma się nadawać do samodzielnego użycia dla obrony terytorium kraju, ma też być w pełni kompatybilny i zintegrowany z systemem budowanym przez NATO. (PAP)
brw/ malk/ jra/
Komentarze