Przejdź do treści
Źródło artykułu

MON: do 11 września w Polsce intensywne szkolenie lotnicze pilotów F-16 AvDet

Do 11 września odbywają się w Polsce intensywne szkolenie lotnicze pilotów F-16 AvDet; w tym czasie planowane jest wsparcie ćwiczących przez samolot AWACS, będą także realizowane loty z amerykańskimi tankowcami - poinformowało w poniedziałek na Twitterze MON.

"Do 11 września w Polsce intensywne szkolenie lotnicze pilotów F-16 #AvDet. W tym czasie planowane jest wsparcie ćwiczących przez samolot AWACS. Realizowane będą także loty z amerykańskimi tankowcami" - czytamy we wpisie twitterowym resortu obrony.

Na stronie wojsko-polskie.pl, do której link zamieścił także we wpisie MON, podkreślono, że "kilka dni temu zakończyło się przebazowanie żołnierzy i samolotów z Krzesińskiej 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku". Wskazano, że choć było planowane pierwotnie do 21 sierpnia, udało się je zakończyć o wiele szybciej i lotnisko zostało otwarte już 11 sierpnia. Sytuacja ta związana była z koniecznością wyłączenia lotniska na Krzesinach na czas prac konserwacyjnych i remontowych, ponieważ w związku z dużym remontem lotniska w 32. BLT było ono przez ostatnie lata mocno obciążone.

Jak mówi cytowany przez wojsko-polskie.pl dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, w skład którego wchodzi 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku, gen. brygady Ireneusz Nowak, realizowane w tym czasie szkolenie lotnicze z 32. BLT w Łasku zostało zrealizowane bardzo dobrze. Dodaje, że przebazowano w sumie 20 samolotów, na których piloci praktycznie przez cały czas wykonywali loty. Bardzo wysoka sprawność samolotów w obydwu Bazach przyczyniła się do rekordowych nalotów i bardzo dobrego, efektywnego szkolenia - podkreśla.

Przebazowanie Krzesin było sprawnie zorganizowane – zaznacza gen. Nowak i podkreśla, że widoczne jest, iż 31. BLT przygotowana jest do działań mobilnych, realizowanych spoza miejsca stałej dyslokacji. Cały proces realizacji operacji lotniczych został bardzo szybko i sprawnie zorganizowany, zarówno przez grupę działań lotniczych jak i grupę obsługi. Przebazowanie nie zakłóciło w żaden sposób rytmu szkolenia ani zakładanych parametrów szkoleniowych które osiągnęliśmy poprzez wylatane godziny i zrealizowane misje – dodaje.

Gen. Nowak w rozmowie z wojsko-polskie.pl zaznacza, że 14 sierpnia przyleciało do Łasku 18 amerykańskich F-16, które pierwsze zadania wykonywały już 15 sierpnia, gdy z okazji Święta Wojska Polskiego i 100-lecia Bitwy Warszawskiej przeleciały nad Placem Piłsudskiego w Warszawie z formacją polskich sześciu samolotów.

Loty w ramach AvDet wykonywane będą do 11 września - dodaje zaznaczając, że po zakończonym ćwiczeniu w ramach AvDet, eskadra zostaje na lotnisku w Łasku i zostanie uzupełniona przez kolejne amerykańskie myśliwce, ponieważ rozpocznie następne niezwykle ważne ćwiczenie Astral Knight, które dla nas jest odpowiednikiem tego, co realizowane było w ramach tegorocznego ćwiczenia Defender Europe, tyle że nie w domenie lądowej, a powietrznej.

"Tempo operacyjne zadań wykonywanych w ramach AvDetu jest i będzie bardzo wysokie – podkreśla generał. Będziemy ćwiczyć w ramach dwóch wylotów dziennie. Pierwszy wylot to COMAO (planowane są wyloty do 32 samolotów bojowych, które w jednym czasie wykonywać będą zadanie powietrzne. Będzie to 12 samolotów USAF, 8 F-16 z 31. BLT, 8 z 32. BLT oraz 4 MiG-29 z 22. i 23. BLT). Samoloty te będą realizować typowe działania lotnictwa myśliwskiego w domenie powietrznej, do których należy chociażby ofensywna i defensywna walka o przewagę w powietrzu" - mówi Nowak w rozmowie z portalem.

"Drugi wylot będzie zorientowany na nasze własne szkolenie, wykonywane w ugrupowaniach mieszanych, a jednocześnie ukierunkowany także na wsparcie ćwiczących wojsk lądowych. W ramach tych misji, po raz kolejny w tym roku, będziemy ćwiczyli zrzuty uzbrojenia realnego na poligonach. Ponadto w terminie 19 -28 sierpnia planowane jest wsparcie ćwiczących przez samolot AWACS, a 7-11 września realizowane będą loty z amerykańskimi tankowcami" – dodaje gen. Nowak. (PAP)

wmi/ itm/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony