Przejdź do treści
Źródło artykułu

Minął termin dot. występowania o odszkodowanie od Lotniska Chopina

Nieodwołalnie minął termin na występowanie o odszkodowanie za niedogodności związane z mieszkaniem w okolicach warszawskiego Lotniska Chopina. Jak poinformował w piątek rzecznik lotniska Przemysław Przybylski, sprawę zamyka uchwała Sądu Najwyższego.

"Sąd Najwyższy potwierdził stanowisko Portów Lotniczych w sprawie tzw. terminu zawitego i uznał, że nowela prawa o ochronie środowiska z 15 listopada 2008 r. nie wygasiła rozporządzenia wojewody mazowieckiego o utworzeniu obszaru ograniczonego użytkowania wokół Lotniska Chopina, co oznacza, że dwuletni termin na występowanie o odszkodowanie od zarządzającego lotniskiem nieodwołalnie już minął" - poinformował rzecznik.

Obszar taki został ustanowiony w rozporządzeniu wojewody mazowieckiego z 7 sierpnia 2007 r. Właściciel nieruchomości znajdującej się w takim obszarze może żądać odszkodowania za szkody wynikłe z tego rodzaju ograniczeń, z tym, że powinien wystąpić z roszczeniem w ciągu dwóch lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego.

Jak poinformował rzecznik, Sąd Najwyższy zajmował się sprawą właścicielki domku sąsiadującego z warszawskim lotniskiem. Pozwała ona Porty Lotnicze, domagając się 10 tys. zł odszkodowania ze względu na narażenie jej nieruchomości będącej na obszarze ograniczonego użytkowania na uciążliwości płynące z lotniska oraz na ograniczenia budowlane.

Wystąpiła ona z pozwem dopiero 2 sierpnia 2013 r., czyli już po terminie. Sąd Rejonowy powództwo więc oddalił. Jednak w międzyczasie nastąpiły zmiany prawne. W listopadzie 2008 r. weszła w życie nowela prawa ochrony środowiska, która zmieniła nieco zakres ochrony dla właścicieli działek przy lotniskach. Przeniesiono też kompetencję do określania obszaru ograniczonego użytkowania z wojewody na sejmik wojewódzki. Ten uchwałę w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego dla Lotniska Chopina podjął trzy lata później - weszła ona w życie 3 sierpnia 2011 r.

"W odpowiedzi na pytanie prawne Sądu Okręgowego Sąd Najwyższy podjął wczoraj uchwałę, według której rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego Nr 50 z 7 sierpnia 2007 r. utraciło moc z dniem 15 listopada 2008 r., co potwierdza stanowisko Portów Lotniczych i rozwiewa wszelkie wątpliwości w tej sprawie" - wskazał rzecznik.

W rozmowie z PAP wyjaśnił, że czwartkowa decyzja Sądu Najwyższego oznacza, że czas na występowanie o odszkodowanie nieodwołalnie się skończył. Do ostatniego dnia przyjmowania wniosków, czyli do 3 sierpnia 2013 r., wpłynęło ich ok. 7 tys. - z tego blisko 2 tys. dotyczyło izolacji akustycznych, a ok. 5 tys. - wypłat różnych odszkodowań.(PAP)

her/ mhr/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony