Media: Rosja sprzeda Indonezji 11 myśliwców Su-35 za 1 miliard USD

Sukhoi Su-35S (fot. Anna Zvereva from Tallinn, Estonia/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons)

Indonezja zapłaci Rosji ponad 1 miliard USD za dostawę 11 myśliwców Su-35 – podały w poniedziałek media w Rosji. Dostawy mają odbyć się w dwóch etapach – najpierw Rosja przekaże Indonezji osiem Su-35, a potem trzy kolejne maszyny.

Wcześniej media w Rosji informowały, że Moskwa udzieli Indonezji kredytu komercyjnego na kupno tych samolotów.

Latem zeszłego roku rosyjski koncern zbrojeniowy Rostiech (Rostec) i indonezyjska państwowa firma handlowa podpisały list intencyjny związany z kontraktem na dostawę myśliwców. Porozumienie to przewidywało, że za rosyjskie Su-35 Dżakarta częściowo zapłaci towarami produkowanymi w Indonezji. Chodzi m.in. o dostawy kauczuku. Kontrakt na dostawę 11 myśliwców oba kraje zawarły 15 lutego br.

Doradca prezydenta Rosji ds. współpracy wojskowo-technicznej Władimir Kożyn mówił w lutym br., iż Moskwa ma nadzieję na zawarcie w tym roku – poza kontraktem z Indonezją – umów z innymi państwami, również dotyczących dostaw Su-35, jak również bombowców Su-32 (eksportowej wersji Su-34) i myśliwców MiG-29.

Według danych Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) na Rosję przypada 22 proc. globalnego eksportu broni.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus