Przejdź do treści
Źródło artykułu

Marszałek woj. lubelskiego: nie ma podstaw korekty dotacji na lotnisko

Nie ma podstaw korekty dotacji z funduszy europejskich na lotnisko w Lublinie – oświadczył w piątek marszałek woj. lubelskiego Sławomir Sosnowski. Zapowiedział zabiegi w KE o niedopuszczenie do zmniejszenia dofinansowania.

Sosnowski wraz z poprzednim marszałkiem woj. lubelskiego, obecnie europosłem, Krzysztofem Hetmanem na konferencji prasowej w piątek ujawnili, że mają „nieoficjalne informacje” o zamiarze zmniejszenia przez Komisję Europejską dotacji do oddanego do użytku w końcu 2012 r. lotniska w podlubelskim Świdniku.

Obaj przekonywali, że nie ma podstaw do redukcji dofinansowania. „Planuje się nałożenie kar, nie wiadomo, na jakiej podstawie prawnej. Nie znalazłem podstaw do karania nas za wielki sukces, jaki odnieśliśmy budując od podstaw pierwszy port lotniczy, który staje na nogi” – mówił Sosnowski.

Poinformował, że spotkał się w tej sprawie z urzędnikami Komisji Europejskiej i będzie starał się o następne spotkania, by przekonywać ich do niezmniejszania dotacji. „Urzędnicy nie mają twardych argumentów” – zaznaczył.

Sosnowski dodał, że w ubiegłym roku ruch na lubelskim lotnisku był tylko o 1 proc. mniejszy niż w poprzednim, podczas gdy inne polskie lotniska zanotowały znacznie większy spadek liczby obsłużonych pasażerów.

Hetman, który był marszałkiem województwa w czasie powstawania lotniska, powiedział, że według „nieoficjalnych informacji” uzyskanych od urzędników Komisji Europejskiej powodem ograniczenia dotacji miałaby być mniejsza w ubiegłym roku liczba pasażerów na lubelskim lotnisku, w stosunku do zadeklarowanej w projekcie. Drugi powód miałby być taki, że lotnisko jest za duże w stosunku do potrzeb, m.in. ma zbyt długi pas startowy.

Hetman przyznał, że liczba pasażerów na lotnisku w ubiegłym roku była niższa niż zaplanowano w projekcie. Lotnisko obsłużyło 187,5 tys. pasażerów, a według deklaracji miało ich być 270 tys. Zaznaczył przy tym, że taki powód nie może prowadzić do zmniejszenia dotacji, gdyż nie przewiduje tego taryfikator kar przyjęty przez Komisję Europejską.

Przypomniał, że rozmiary lotniska zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską. Długość pasa startowego, 2,5 km, jest typowa dla samolotów używanych przez linie lotnicze, typu Boeing 737, natomiast wielkość terminala na lotnisku została zmniejszona o połowę, zgodnie z wymaganiami ekspertów z Jaspers, w stosunku do pierwotnych zamierzeń.

„Sytuacja jest absurdalna. Projekt został przez urzędników z Komisji Europejskiej rozliczony, przy czym urzędnicy nie przeprowadzili kontroli i nie przekazali takich wniosków” – powiedział Hetman.

Jego zdaniem sprawa jest związana z raportem audytorów Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, którzy kontrolowali lotniska w Polsce i mieli zastrzeżenia do ich wykorzystania, ale nie kontrolowali lubelskiego. „Natomiast nieoficjalnie wiemy, że ta korekta miałaby dotyczyć także lubelskiego lotniska” – powiedział Hetman.

Zdaniem Hetmana kwestionowanie długości pasa startowego świadczy o tym, że urzędnicy Komisji Europejskiej „na siłę” szukają argumentów. „Uważam, że lubelskie lotnisko miałoby się stać potencjalnie taką pokazówką ze strony Komisji Europejskiej przed nową perspektywą, aby wystrzegać się projektów, które budzą emocje i wątpliwości” – powiedział.

Zapytany o poziom możliwej korekty Hetman odpowiedział, że nie wie tego, ponieważ „nie wiadomo, z czego ona miałaby wynikać”. Dodał, że spotkania, które Sosnowski miał w Brukseli „namieszały” w sprawie. „Mieliśmy taką informację, że praktycznie już jest ta decyzja przygotowana, ale jej niema. Czy będzie, nie wiemy” – powiedział.

Hetman radził Sosnowskiemu, aby nie godził się z decyzją Komisji Europejskiej, o ograniczeniu dotacji, gdyby taka zapadła, lecz odwoływał się od niej. Sosnowski zapewnił, że wykorzysta wszystkie możliwości, aby dotacja nie została zmniejszona.

Lubelskie lotnisko kosztowało ogółem 476 mln zł, dotacja – już wypłacona - wyniosła 144,4 mln zł, czyli 68,5 proc. Maksymalne dofinasowanie przy tego typu projektach mogło sięgać 76 proc. Według komunikatu przesłanego PAP przez rzeczniczkę marszałka Sosnowskiego po konferencji, korekta może wynieść 20 proc. przyznanego wsparcia.

W ubiegłym roku lotnisko obsłużyło 187,5 tys. pasażerów, a w 2013 – 189,7 tys. Spadek liczby pasażerów wynikał m.in. z zawieszenia przez linie Ryanair popularnych połączeń do Liverpoolu i Dublina.

Obecnie z Lublina samoloty latają Frankfurtu, Oslo i na dwa lotniska do Londynu. Jak podał rzecznik Portu Lotniczego Lublin Piotr Jankowski, od maja tego roku Wizz Air rozpocznie loty do Sztokholmu, natomiast od października Ryanair przywróci połączenie z Dublinem.

Jeszcze w tym miesiącu Wiz Air zwiększy częstotliwość połączeń z Lublina na lotnisko Luton w Londynie z trzech do pięciu rejsów tygodniowo, a do Oslo - z dwu do trzech rejsów tygodniowo. Ryanair zwiększy liczbę połączeń z lotniskiem Stansted w Londynie z trzech do czterech w tygodniu. Samoloty Lufthansy będą częściej latać do Frankfurtu, trzy razy w tygodniu zamiast dwu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony