Marsa będzie można zobaczyć w rozdzielczości 8K

Sonda misji Martian Moons eXploration (MMX) leci w kierunku Marsa (fot. JAXA/NHK)

Marsa będzie można zobaczyć w rozdzielczości 8K – ogłosiła Japońska Agencja Kosmiczna, planująca misję na 2024 rok. Materiały w super-rozdzielczości będą zapisane na specjalnym nośniku i przywiezione na Ziemię razem z próbkami gruntu księżyca Marsa – Fobosa.

Japońska Agencja Eksploracji Aerokosmicznej JAXA na 2024 rok planuje wysłanie nowej sondy w kierunku Marsa.

W czasie misji Martian Moons eXploration (MMX) sonda ma m.in. wylądować na większym z dwóch księżyców planety - Fobosie, pobrać z niego próbki i przywieźć na Ziemię.

Agencja ogłosiła, że na pokładzie statku będą także pracowały zaawansowane kamery opracowanae razem z firmą NHK. Jedna z nich będzie fotografowała marsjański system w rozdzielczości 8K, a druga będzie rejestrować filmy w technologii 4K.

Technologia 8K oferuje rozdzielczość 7680x4320 pikseli.

„Sfilmowanie znajdującego się 300 mln km od Ziemi marsjańskiego systemu z pomocą misji MMX i nowych kamer Super Hi-Vision, JAXA i NHK będą chciały w żywy i inspirujący sposób przekazać ludziom widok nowego horyzontu, który nigdy nie był oglądany z takimi szczegółami” – podaje JAXA.

Wykonywane w regularnych odstępach zdjęcia będą częściowo, drogą radiową, transmitowane na Ziemię. Oryginalne dane będą jednak przechowywane na specjalnym nośniku, które wróci razem z sondą.

JAXA i NHK mają długą historię dostarczania zdjęć z kosmosu. Już w 1992 roku zapewniły transmisję na żywo z wahadłowca, później - filmy high-definition z księżycowego lądownika Kaguya i wideo 4K z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Sonda MMX ma dostarczyć pierwszych wykonanych w technice 8K zdjęć Marsa i jego księżyców.

Wysokiej rozdzielczości materiały razem z danymi na temat lotu mają pozwolić także na stworzenie wizualizacji zachowania samego pojazdu.

Więcej informacji na stronie: www.global.jaxa.jp/press/2020/09/20200910-2_e.html

Źródło: PAP
comments powered by Disqus