Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lubelskie: ZLOT 2021 - spotkanie kadry kierowniczej lotnictwa Sił Zbrojnych RP w Dęblinie

Na terenie 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie w środę i w czwartek odbywa się coroczny kurs szkoleniowo-metodyczny dowódczej kadry lotnictwa Sił Zbrojnych RP – ZLOT 2021. Podczas kursu oceniony zostanie m.in. poziom wyszkolenia bojowego.

Celem dwudniowego kursu ZLOT 2021, który odbywa się na terenie 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie (lubelskie) jest sprawdzenie wiedzy specjalistycznej kierowniczej kadry lotnictwa Sił Zbrojnych RP i ocena poziomu wyszkolenia bojowego. Przedstawiona zostanie też koncepcja szkolenia pilotów bojowych w oparciu o Lotniczą Akademię Wojskową i 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego.

"Jest to spotkanie, podczas którego przede wszystkim następuje ocena wyszkolenia kadry kierowniczej. Dowódcy od szczebla baz i wyżej wykonują zadania lotnicze, które są potem oceniane. Po wykonaniu zadania lądują na określonym lotnisku – w tym roku jest to lotnisko w Dęblinie" – powiedział w środę podpułkownik, pilot Marek Kejna z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Rodzaj wykonywanych ćwiczeń zależy od tego, jakie siły mają wykonać dane zadanie. Scenariusz ćwiczeń przygotowywany jest tak, aby jak najbardziej przypominał rzeczywistą sytuację. "To całe spektrum zadań, jakie realizują Siły Powietrzne. Piloci lotnictwa myśliwskiego wykonają zadanie związane z walkami powietrznymi, piloci lotnictwa uderzeniowego zadanie z atakowaniem celów naziemnych, a śmigłowce wykonają w zależności od typu zadania uderzeniowe lub transportowe" – wyjaśnił ppłk Kejna.

Podczas spotkania zaprezentowana zostanie infrastruktura i jej przygotowanie do certyfikacji zgodnie z wymaganiami krajowymi i sojuszniczymi.

Jednym z elementów kursu jest sprawdzenie wiedzy teoretycznej w postaci testów i cykl wykładów związanych z kierunkami zmian w zakresie przepisów lotniczych i szkoleniu nowych pilotów. "W związku z tym, że została wprowadzona niedawno nowa platforma szkoleniowa w postaci samolotów M-346 będziemy dyskutować o tym, jak ta platforma została zaimplementowana, jakie są wnioski z dotychczasowego szkolenia i jak ta zmiana wpływa na siły powietrzne" - dodał ppłk Kejna.

W skład Sił Zbrojnych RP wchodzą wojska lądowe, siły powietrzne, marynarka wojenna, wojska specjalne i wojska obrony terytorialnej. (PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

ag/ mrr/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony