Przejdź do treści
Port lotniczy Lublin - widok z powietrza
Źródło artykułu

Lubelskie: rok 2018 rekordowy dla Portu Lotniczego Lublin

W 2018 roku Port Lotniczy Lublin (PLL) obsłużył ponad 455 tys. pasażerów i był to najlepszy wynik w historii lotniska – poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Lotnisko to funkcjonuje od grudnia 2012 r.

"Miniony rok przyniósł nam rekordowy wynik. Nasze lotnisko jest jednym z kilku przykładów udanego startupu w branży lotniczej w Europie w ciągu ostatnich 10 lat" – mówi cytowany w komunikacie prezes Portu Lotniczego Lublin Krzysztof Wójtowicz.

W 2018 roku PLL obsłużył ponad 455 tys. pasażerów, o 6 proc. więcej niż w roku poprzednim. Najlepszym miesiącem był sierpień, kiedy z lubelskiego lotniska skorzystało blisko 44 550 osób. W 2018 roku wykonano w sumie 5 283 operacji lotniczych.

W 2017 r. na lubelskim lotnisku obsłużono 430 tys. podróżnych – o 14 proc. więcej niż w 2016 r.

Obecnie z Portu Lotniczego Lublin operuje pięciu przewoźników m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT, BMI Regional, Wizz Air. W siatce połączeń są lotniska w Londynie, Eindhoven, Oslo, Tel Avivie, Monachium. Od kwietnia uruchomione zostanie połączenie do Antwerpii. Jak podkreślono w komunikacie, sukcesem okazało się uruchomienie w 2018 r. krajowego połączenia do Warszawy, które odbywa się pięć razy w tygodniu, a jego częstotliwość ma być zwiększana w 2019 r.

Dużym zainteresowaniem w 2018 r. cieszyło się też wakacyjne połączenie do Bułgarii, oferowane od 19 czerwca do 7 września przez linie lotnicze Small Planet, na tej trasie obsłużono blisko 6,5 tys. podróżnych.

W połowie 2018 r linie lotnicze Wizz Air zamknęły bazę operacyjną w Lublinie (gdzie bazował jeden samolot tego przewoźnika) i zredukowały ilość obsługiwanych tras.

Według Wójtowicza, negatywne skutki zmian w siatce połączeń będą odczuwalne w 2019 r. – w pierwszym i drugim kwartale władze PLL spodziewają się spadku ilości pasażerów. "Później jednak sytuacja powinna się stopniowo poprawiać i prognozujemy ruch na poziomie zbliżonym do wyników z 2018 roku" – dodaje Wójtowicz.

Na lotnisku dobiega końca rozbudowa terminala. Powierzchnia terminala będzie większa o ponad dwa tysiące metrów kwadratowych. Nowy segment budynku terminala powstaje od strony wschodniej, będzie miał prawie 35 m długości i 62 m szerokości. Po rozbudowie, w nowej części odprawiani będą pasażerowie ze strefy Schengen, a w istniejącej obecnie hali odlotów – pasażerowie spoza strefy Schengen. Dzięki tej inwestycji, której koszt sięga 10,6 mln zł, zwiększy się przepustowość w hali odlotów, poszerzona zostanie także część komercyjna.

Lotnisko położone jest w podlubelskim Świdniku. Udziały w spółce Port Lotniczy Lublin należą do samorządów Lublina, województwa lubelskiego, miasta Świdnik i powiatu świdnickiego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony