Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lubelskie: pierwszy kadłub samolotu Pilatus z PZL Świdnik

Pierwszy kadłub samolotu Pilatus PC-12 wyprodukowany w PZL Świdnik (Lubelskie) przekazany został w środę odbiorcy - szwajcarskiej firmie Pilatus Aircraft. Świdnickie zakłady zamierzają docelowo dostarczać prawie 50 tych kadłubów rocznie.

Umowa o wytwarzaniu w Świdniku kadłubów wraz ze skrzydłami lekkiego turbośmigłowego samolotu Pilatus PC-12 - należącego do najpopularniejszych w swojej klasie na świecie - podpisana została marcu ubiegłego roku. Przewiduje ona 10-letnią współpracę z Pilatusem z możliwością jej przedłużenia i rozszerzenia.

Przedstawiciele obu firm podkreślali w środę w Świdniku, że przekazanie pierwszego kadłuba Pilatusa PC-12 to sukces i początek długiej współpracy. „PZL Świdnik udowodnił, że jest dobrym i rzetelnym partnerem” – powiedział Ignaz Gretener, odpowiedzialny w firmie Pilatus za program tego samolotu.

Dyrektor zarządzający PZL Świdnik Nicola Bianco podał, że w przyszłym roku zakłady planują dostarczyć 16 struktur Pilatusów, w 2013 r. – 32, natomiast w 2014 r. – docelową liczbę - 48. „Od roku 2014 ta produkcja się ustabilizuje na poziomie 48 rocznie. Planujemy zatem łącznie wyprodukować i dostarczyć około 500 zestawów” – powiedział Bianco.

PZL Świdnik jest obecnie jednym z dwóch dostawców struktur Pilatusów PC-12. Strony nie podały wartości kontraktu.

Pilatus PC-12 jest jednosilnikowym, turbośmigłowym samolotem przeznaczonym do transportu osób oraz ładunku. W wersji standardowej zabiera na pokład do 9 pasażerów. Jest wywarzany od 1994 r., dotychczas wyprodukowano prawie 1100 tych samolotów.

Zakłady PZL Świdnik, należące do grupy AgustaWestland, zatrudniają około 3 tys. pracowników i są największym producentem lotniczym w kraju. Dostarczają fragmenty konstrukcji samolotów dla czołowych firm lotniczych na świecie, są też jedynym w kraju przedsiębiorstwem zdolnym do samodzielnego projektowania, produkcji i serwisowania śmigłowców.

Jak podał Bianco obecnie w Świdniku trwają prace przy produkcji 30 śmigłowców Sokół i siedmiu mniejszych SW-4. Śmigłowce te będą dostarczone odbiorcom w Hiszpanii, Brazylii, Chinach, RPA i armii Filipin. Jeden śmigłowiec SW-4 zamówiła AgustaWestland, będzie służył do szkolenia pilotów w tym koncernie. (PAP)

kop/ je/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony