Przejdź do treści
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury – samolot na płycie (fot. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury)
Źródło artykułu

Lotnisko w Szymanach chce mieć stałe przejście graniczne

Do końca miesiąca zarząd portu lotniczego Olsztyn Mazury w Szymanach złoży do MSWiA wniosek o nadanie mu statusu lotniska ze stałym przejściem granicznym. W ocenie prezesa portu podniesie to atrakcyjność lotniska w Szymanach.

Prezes portu lotniczego Olsztyn Mazury w Szymanach Tomasz Kądziołka poinformował PAP, że obecnie, gdy na lotnisku w Szymanach wyląduje samolot, którego pasażerowie czy obsługa wymagają odprawy granicznej, zdarza się, że trzeba czekać, aż celnicy i straż graniczna przyjadą z Olsztyna.

"Czasem to trwa cztery czy pięć godzin. Gdy obsługa będzie stała, atrakcyjność portu w Szymanach wzrośnie" – powiedział Kądziołka i dodał, że lotnisko spełnia wszystkie kryteria, by nadać mu status stałego przejścia granicznego (chodzi m.in. o wymaganą prawem ilość lotów spoza strefy Schengen).

"Złożymy odpowiedni wniosek jeszcze w tym miesiącu. Sądzę, że decyzja resortu będzie znana w połowie roku" – dodał Kądziołka.

Aby podnieść status lotniska w Szymanach, we wtorek wojewoda warmińsko-mazurski przekazał portowi specjalną komorę do transportu osób chorujących na choroby zakaźne. Oprócz komory wojewoda przekazał lotnisku zestawy jednorazowych ubrań i bielizny oraz 300 koców termicznych. Łączna wartość zakupów to 26 tys. zł.


W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie w Olsztynie miało miejsce przekazanie dyrekcji lotniska w Szymanach sprzętu do transportu pacjentów zakaźnych (fot. uw.olsztyn.pl)

Sprzęt ma zwiększyć możliwości operacyjne lotniska w przypadku zaistnienia zdarzeń o charakterze kryzysowym, głównie pod kątem epidemicznym. To także realizacja wniosków wynikających z przeprowadzonych w roku ubiegłym ćwiczeń.

W ubiegłym roku port lotniczy w Szymanach odprawił ponad 114 tys. pasażerów. Oprócz lotów cywilnych z lotniska korzysta często wojsko.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony