Lotnisko Chopina w styczniu br. obsłużyło o 85,4 proc. mniej osób wobec tego samego okresu ub.r.
"W pierwszym miesiącu 2021 roku z usług największego polskiego lotniska skorzystało 197 tys. osób, co oznacza spadek o 85,4 proc. w porównaniu do stycznia 2020 roku. W ubiegłym miesiącu wykonano łącznie 3,4 tys. pasażerskich operacji lotniczych – o 76,8 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku" - poinformowało lotnisko w komunikacie.
Jak dodano, stołeczny port w ruchu międzynarodowym obsłużył 172 tys. osób (spadek o 85,8 proc. do analogicznego okresu), z czego 56 proc. podróżowało w strefie Schengen. Najpopularniejszymi kierunkami w styczniu okazały się: Frankfurt, Paryż, Kijów, Amsterdam oraz Londyn. Z kolei z krajowych połączeń skorzystało 25 tys. pasażerów.
Z danych lotniska wynika, że 140 tys. podróżnych wybrało połączenia rejsowe z przewoźnikami tradycyjnymi (spadek o 86,2 proc. wobec stycznia 2020 r.), a z niskokosztowymi – 24 tys. podróżnych (spadek o 88,9 proc.), natomiast z czarterami poleciało 32 tys. osób (spadek o 70 proc.).
W styczniu 2021 roku na pokładach wszystkich samolotów lądujących na Lotnisku Chopina i z niego startujących przewieziono 6 392 tony ładunków (spadek o 21,5 proc.). Przewóz poczty wyniósł 597 ton (spadek o 52,5 proc.).
Lotnisko zauważa, że cała branża lotnicza, w tym porty, przewoźnicy i tour operatorzy, walczą ze skutkami pandemii koronawirusa, szukając jednocześnie rozwiązań, dzięki którym swobodne podróżowanie będzie jak najszybciej możliwe.
"Dlatego też siatka połączeń poszczególnych linii lotniczych jest na bieżąco aktualizowana i dostosowywana do obecnie panujących realiów. Zauważalny jest duży popyt na kierunki czarterowe. Są to przede wszystkim Dominikana, Meksyk, jak również Zanzibar. Oczywiście tour operatorzy dostrzegają ten trend i ogłaszają nowe kierunki w swojej ofercie" – powiedział, cytowany w komunikacie, rzecznik prasowy Lotniska Chopina w Warszawie Piotr Rudzki.
Dodał, że "wkrótce" ze stołecznego lotniska bezpośrednio będzie można polecieć czarterem na Malediwy oraz do Kostaryki. Połączenia będą wykonywane samolotami Boeing 787 Dreamliner PLL LOT. Z kolei na główne lotnisko w Dubaju połączenia uruchomi linia Enter Air oraz Smartwings. Wrócić mają także loty do Fudżajry, miasta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Lotnisko przypomniało, że w styczniu br. zostały uruchomione dwa Mobilne Punkty Pobrań, w których wszyscy pasażerowie wylatujący z Warszawy mogą wykonać szybkie testy antygenowe, jak również testy RT-PCR w kierunku COVID-19.
Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. Zarządza nim Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze". W 2020 roku port obsłużył 5,482 mln, co dało spadek o 70,9 proc. (PAP)
autor: Aneta Oksiuta
aop/ amac/
Komentarze