Lotnisko Chopina w maju br. odprawiło 1,5 mln pasażerów

Warszawskie Lotnisko Chopina w maju br. odprawiło półtora miliona pasażerów; to o 15,1 proc. więcej niż rok wcześniej, kiedy to było 1,3 mln osób - poinformował w czwartek port. "Nigdy wcześniej w maju z Lotniska Chopina nie korzystała tak duża liczba podróżnych"- dodano.

"Na ostatnie bardzo dobre wyniki znaczący wpływ ma stale rosnąca liczby pasażerów warszawskiego portu uczestniczących w ruchu międzynarodowym" - czytamy w komunikacie.

Jak wyjaśniono, w ciągu pięciu pierwszych miesięcy tego roku było to 5,6 mln podróżnych - to więcej o 20,5 proc. niż w takim samym okresie roku ubiegłego. W ruchu krajowym z warszawskiego portu skorzystało blisko 663,5 tys. pasażerów.

"Przypomnijmy, że właśnie od maja 2018 r. z warszawskiego lotniska można podróżować bezpośrednio do Singapuru. Połączenie realizowane przez LOT otwiera dla Lotniska Chopina nowe możliwości – to brama do Azji Południowo-Wschodniej, Australii i Nowej Zelandii" - czytamy.

Lotnisko przypomina, że także w ubiegłym miesiącu uruchomione zostały także połączenia z Norymbergą i Kownem realizowane przez PLL LOT, "co pozwala na dalszą realizację strategii rozwoju stołecznego portu jako hubu dla Europy Środkowo-Wschodnie".

"Lotnisko Chopina ani na chwilę nie zwalnia tempa rozwoju. Nasz port konsekwentnie umacnia się na pozycji lidera w regionie. W okresie styczeń-maj odprawionych zostało ok. 6,3 miliona podróżnych, czyli o blisko 15 procent więcej niż w roku 2017, a udział pasażerów tranzytowych zbliża się do poziomu 30 procent. Potwierdza to dynamicznie rosnący potencjał przesiadkowy regionu Europy Środkowo-Wschodniej" - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor biura marketingu i PR Lotniska Chopina Hubert Wojciechowski.

Zarządzający portem podkreślają, że ostatnie wyniki Lotniska Chopina wskazują na to, że dla stołecznego portu rekordowe będą także miesiące wakacyjne.

"Tym bardziej, że w sezonie lato 2018 do wyboru będzie 78 tras czarterowych, z czego 10 nowych" - czytamy. Nowe kierunki to Konstanca w Rumunii, Dżerba oraz Monastyr w Tunezji, Gazipasa w Turcji, Limnos w Grecji, Ochryda w Macedonii, Piza we Włoszech, Reus oraz Sewilla-San Pablo w Hiszpanii, a także Tulon-Hyeres we Francji.

W maju, w ruchu czarterowym, najwięcej pasażerów było do Grecji, Turcji, Hiszpanii, Egiptu i na Cypr, a wzrost rok do roku wyniósł 40 proc.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. W 2017 r. odprawiło 15,8 mln pasażerów – to o 23 proc. więcej niż rok wcześniej, a w pierwszych pięciu miesiącach 2018 r. 6,3 mln. W sezonie lato 2018 port oferuje 123 połączenia regularne i 78 czarterowych. Lotniskiem zarządza Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze". (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mhr/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus