Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnisko Chopina w czerwcu obsłużyło o ponad 77 proc. więcej osób niż w maju

W czerwcu br. warszawskie Lotnisko Chopina obsłużyło 639 tys. pasażerów, czyli o ponad 77 proc. więcej niż w maju br. i o ponad 150 proc. więcej niż w kwietniu 2021 r. - poinformował port. W pierwszym półroczu br. obsłużono ok. 1,9 mln osób - dodano.

Jak podało w piątkowej informacji prasowej Lotnisko Chopina, w pierwszym półroczu 2021 r. port obsłużył prawie 1,9 mln pasażerów i ponad 101 tys. podróżnych przez ostatni weekend.

"Ruch pasażerski wzrasta z tygodnia na tydzień, a długo oczekiwany sezon wakacyjny pozwala wierzyć, że zainteresowanie transportem lotniczym sukcesywnie będzie się odradzać. W czerwcu z usług stołecznego portu skorzystało 639 tys. pasażerów. To o ponad 77 proc. więcej niż w maju i aż o ponad 150 proc. więcej niż w kwietniu tego roku" - przekazał port.

Jak przekazało lotnisko, od początku roku najczęściej wybieranym kierunkiem rozkładowym jest Frankfurt. W samym czerwcu na tej trasie podróżowało prawie 18 tys. osób. W okresie od stycznia do czerwca kierunek ten wybrało ponad 86 tys. pasażerów. W gronie najpopularniejszych połączeń znalazły się też Kijów, Amsterdam, Paryż i Londyn.

Wśród kierunków typowo wakacyjnych największym zainteresowaniem cieszy się Antalya, która w czerwcowym zestawieniu wyprzedziła Dubaj i odnotowała prawie czterokrotny wzrost względem analogicznego okresu ubiegłego roku. Lotnisko przypomniało, że od piątku, 16 lipca br., Turkish Airlines - które dotychczas z Lotniska Chopina realizowały połączenia wyłącznie do Stambułu - zaczną latać do Antalyi, jako trzeci przewoźnik po Corendon Airlines i SunExpress, którzy rozpoczęli loty na początku sezonu rozkładowego lato 2021.

Jak podał warszawski port, wśród top 5 tras rozkładowych od stycznia do czerwca 2021 r. znalazły się: Frankfurt – 86 tys. pasażerów; Kijów – 68 tys. podróżnych; Amsterdam – 61 tys. osób; Paryż – 57 tys. pasażerów oraz Londyn – 54 tys. osób.

Z danych portu wynika, że najpopularniejszym przewoźnikiem na warszawskim lotnisku jest PLL LOT, który realizuje 65 proc. wszystkich rozkładowych operacji lotniczych. Na kolejnych miejscach są Wizzair i Enter Air. Tych trzech przewoźników wykonuje łącznie około 80 proc. wszystkich operacji.

W czerwcu najchętniej wybieranym kierunkiem czarterowym była Antalya – ze stołecznego portu na tej trasie podróżowało 22,9 tys. osób. Drugie miejsce zajął Heraklion w Grecji (10,3 tys. osób), a trzecie - również greckie Rodos (8,6 tys. osób). Na czwartym miejscu znalazła się Hurghada w Egipcie (8,3 tys. osób).

W pierwszym półroczu 2021 najchętniej wybieranymi kierunkami były te położone w Egipcie i Turcji ze względu na ich dostępność w okresie pandemii (najniższa restrykcyjność przepisów) oraz atrakcyjność turystyczną.

Wśród top 5 tras czarterowych od stycznia do czerwca 2021 znalazły się: Hurghada – 47 tys. pasażerów; Antalya – 39 tys. podróżnych; Marsa Alam – 32 tys. osób; Punta Cana – 25 tys. pasażerów oraz Zanzibar – 20 tys. osób.

Jak podał port, od stycznia do czerwca 2021 podróżni chętniej wybierali kierunki strefy Schengen – 53,4 proc. pasażerów.

"Lotnisko Chopina obsługuje coraz więcej pasażerów, więc linie lotnicze kontynuują otwieranie nowych kierunków i połączeń, by zaspokoić wzrastający popyt na turystykę" - przekazał port.

Wśród nowych rozkładowych kierunków, które pojawiły się na Lotnisku Chopina, znalazły się połączenia realizowane przez PLL LOT – m.in. Ibiza, Batumi, Palermo – oraz Wizz Air – Malaga i Preweza. Od sierpnia Qatar Airways będzie codziennie realizował loty na trasie Warszawa-Doha. Z kolei od drugiej połowy sierpnia na trasę ze stołecznego portu do Oslo planuje powrót i trzy loty w tygodniu Norwegian Air Shuttle.

Lotnisko przekazało, że umacniają się także przewozy cargo. W pierwszej połowie 2021 r. na pokładach samolotów przetransportowano ponad 43,7 tys. ton ładunków, co oznacza, że cargo powoli zbliża się do wyników z rekordowego 2019 roku (w analogicznym okresie 2019 roku cargo wyniosło 44,6 tys. ton).

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. Zarządza nim Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze". W 2020 roku port obsłużył 5,482 mln, co dało spadek o 70,9 proc. wobec 2019 r. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mk/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony