Lotnicze widowisko nad mazurskim jeziorem Niegocin
Według organizatorów, tym co odróżnia Mazury AirShow od innych pikników lotniczych jest niezwykła sceneria tej imprezy. Pokazy odbywają się nad jeziorem Niegocin w Giżycku. Można je oglądać zarówno z lądu jak i wody, czyli z pokładów żaglówek, łodzi i innego sprzętu wodnego.
"Brzegi jeziora stanowią naturalny amfiteatr dla publiczności, zapewniając świetną widoczność. Tafla jeziora jest doskonałym lądowiskiem dla maszyn, które rzadko goszczą na pokazach, czyli wodnosamolotów, latających łodzi i samolotów-amfibii" - uważa prezes Aeroklubu Krainy Jezior Stanisław Tołwiński, organizator wydarzenia.
Tegoroczna, jubileuszowa edycja Mazury AirShow ma być największą cywilną imprezą lotniczą w kraju, w dodatku niebiletowaną. W poprzednich latach uczestniczyło w niej nawet po 200 tys. widzów.
Poza pokazami nad Niegocinem turyści mogą odwiedzić również główną bazę, z której startują samoloty - Lotnisko Kętrzyn Wilamowo. Można tam oglądać wystawy statyczne lotniczych maszyn lub odbyć loty widokowe nad Krainą Wielkich Jezior.
Organizatorzy zapowiedzieli udział najlepszych grup akrobacyjnych i pilotów indywidualnych z wielu krajów. Publiczność będzie mogła zobaczyć niemal wszystkie rodzaje statków powietrznych: duże i małe samoloty, śmigłowce, wiatrakowce czy motolotnie.
Na Mazury AirShow spodziewani są m.in.: Zespół Akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry i litewski Presidential Team ANBO, Wiatrakowce 57-y Team, skoczkowie z Sky Magic S3 WAT i wielu innych. Pojawi się sporo śmigłowców i wodnosamolotów z całego świata. Niektóre z nich - jak np. dwumiejscowy wodnosamolot FlyWhale Aircrafts - po raz pierwszy w Polsce.
Będą pokazowe przeloty nowoczesnych maszyn transportowych i wielozadaniowych. Będą też przeloty zabytkowych samolotów, w tym Cataliny PBY - amerykańskiej patrolowej łodzi latającej z czasów II wojny światowej i cywilnego polskiego górnopłatu J1B "Prząśniczka" z epoki PRL.
Jak co roku, nie zabraknie przedstawicieli polskich Sił Powietrznych z wojskowym transportowym samolotem Lockheed C-130 Herkules, MI-24 z 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim czy śmigłowcem W3 SOKÓŁ z 2. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Mińska Mazowieckiego.
Równolegle z tegorocznym Mazury AirShow odbywa się 20. Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa i Mazur. Oficjalnym punktem tego zlotu jest piątkowa uroczystość odsłonięcia na lotnisku Wilamowo obelisku poświęconego "Twórcom i Animatorom Lotnictwa Polskiego". Takie upamiętnienie nawiązuje do rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i utworzenia polskiego lotnictwa.
PAP Life objął patronatem medialnym tegoroczną edycję zlotu i pokazów Mazury Air Show. (PAP Life)
mbo/ jbr/
Komentarze