Litwa: wojsko na lotniskach w związku z epidemią Covid-19

Po stwierdzeniu na Litwie pierwszego przypadku koronawirusa do pełnienia dyżurów na krajowych lotniskach i na granicy zostanie skierowane wojsko – postanowiono w piątek podczas posiedzenia rządowej komisji ds. nadzwyczajnych.

Żołnierze będą zbierali dane kontaktowe od osób, które przyjadą z regionów dotkniętych epidemią Covid-19.

„Będziemy pozyskiwali kontakty dotyczące każdej osoby przybywającej z obszarów dotkniętych wirusem. Wesprą nas w tym żołnierze” - powiedział po posiedzeniu komisji minister zdrowia Litwy Aurelijus Veryga.

Rządowa komisja ds. nadzwyczajnych zaleciła też odwołanie wszystkich masowych imprez w Szawlach, na północy kraju, skąd pochodzi i gdzie obecnie przebywa kobieta zakażona wirusem.

Litewskie ministerstwo zdrowia potwierdziło w piątek pierwszy przypadek zakażenia Covid-19. Zainfekowaną jest 39-letnia kobieta, która w poniedziałek wróciła z Werony w północnych Włoszech, gdzie uczestniczyła w konferencji. We wtorek kobieta poczuła się źle, w czwartek została przewieziona do szpitala. Obecność wirusa Covid-19 stwierdzono w nocy z czwartku na piątek.

Dyrektor szawelskiego szpitala Remigijus Mażeika zaznaczył w piątek, że zainfekowana zachowała się bardzo odpowiedzialnie, gdyż po pierwszych objawach choroby nie poszła do pracy. Lekarze informują, że kobieta czuje się dobrze. Obecnie badani są domownicy chorej oraz osoby, które w samolocie siedziały w pobliżu tej kobiety.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ap/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus