Przejdź do treści
Źródło artykułu

Laboratorium w Jasionce oferuje firmom konkurencyjne ceny badań

W Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania Aeropolis w Jasionce k. Rzeszowa przedsiębiorcy z takich branż jak lotnictwo czy automotive mogą wykonać specjalistyczne badania nawet o połowę taniej. Możliwe jest to dzięki pomocy de minimis, wynoszącej od 30 proc. do 50 proc.

Jak poinformował PAP kierownik laboratorium Marek Magniszewski, w placówce przedsiębiorcy mogą zlecić specjalistyczne badania, które są niezbędne w branżach lotniczej, automotive, kolejowej czy medycznej. „Uzyskają tu także fachową poradę i pomoc specjalistów” - dodał.

Laboratorium może wykonywać więcej badań niż obecnie realizuje, dlatego pracownicy odwiedzają podkarpackie firmy i przedstawiają możliwości placówki.

Jak podkreślił Magniszewski, laboratorium wspiera przede wszystkim mikro-, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa głównie z branży automotive, lotniczej, kolejowej i medycznej, jak również osoby fizyczne chcące skorzystać z usług laboratorium. „Zlecenia realizujemy po konkurencyjnych stawkach, dzięki pomocy de minimis wynoszącej od 30 proc. do 50 proc., co powoduje, że usługa może być nawet o połowę tańsza” - zaznaczył.

Na wyposażeniu laboratorium znajduje się m.in. komora klimatyczna, w której można badać wpływ nasłonecznienia, temperatury, deszczu i wilgotności na przedmioty z branży tworzyw sztucznych, automotive i fotowoltaiki.

Firmy z branży tworzyw sztucznych mogą zlecać badania starzeniowe powłok izolacyjnych kabli, badanie komponentów z tworzyw np. worków foliowych pod kątem biodegradacji czy badanie przenikania wilgotności do wnętrza kabli. Branża fotowoltaiczna może zlecać testy wilgotnościowo-zamrożeniowe, badanie cyklów termicznych dla modułów krzemowych oraz cienkowarstwowych.

Natomiast firmy z branży automotive mogą tu przeprowadzać testy starzeniowe poduszek powietrznych, badania starzeniowe powłok lakierniczych z wykorzystaniem systemu nadeszczania, badanie wytrzymałości tapicerki na promieniowanie słoneczne.

W laboratorium znajduje się także pracownia szybkiego prototypowania wyposażona w skaner optyczny i dwie drukarki 3D oraz kamery termowizyjne.

Magniszewski podkreślił, że z urządzeń mogą korzystać również młodzi przedsiębiorcy, którzy testują swoje pomysły biznesowe. „Często pomagamy bezinteresownie, bo wiemy, że jeśli wspólnie znajdziemy rozwiązanie problemu, to będzie to sukces dla przedsiębiorcy i dla nas” - stwierdził.

Laboratorium działa w ramach Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego, którym zarządza Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego. (PAP)

huk/ dym/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony