Krakowska baza LPR ma być przeniesiona, jedną z rozpatrywanych lokalizacji Brzegi

Krakowska baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (fot. lpr.com.pl)

Baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Krakowie-Balicach do 2019 roku ma być przeniesiona w inne miejsce. Jedną z rozpatrywanych nowych lokalizacji jest teren w Brzegach k. Wieliczki – mówił w środę wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

W środę miejsca, gdzie mogłoby w przyszłości funkcjonować Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, ma odwiedzić wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Nowoczesna baza HEMS w Krakowie została uroczyście otwarta 28.01.2014 r. Wcześniej załoga miała do dyspozycji zaplecze o charakterze kontenerowym, które mieściło się w znacznej odległości od miejsca postojowego śmigłowca ratunkowego.

"Lokalizacja w Balicach okazała się niezbyt szczęśliwa ze względu na dynamiczny rozwój portu lotniczego oraz części wojskowej lotniska. Poszukujemy nowej lokalizacji dla bazy LPR" – mówił na konferencji prasowej Tombarkiewicz.

Dodał, że prowadzone będą rozmowy na temat ewentualnej sprzedaży majątku, który po przeprowadzce LPR pozostawi w Balicach, czyli budynku bazy z hangarem. Według wojewody małopolskiego zainteresowane nim są zarówno port lotniczy, jak i wojsko.

Piotr Ćwik powiedział, że rozważane jest przeniesienie bazy do Brzegów, gdzie znajduje się 6 ha terenu, na którym możliwe by było wybudowanie lądowiska dla dwóch helikopterów. Innym miejscem branym pod uwagę był teren nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego.

Baza LPR w Krakowie dyżuruje całodobowo. Ma do dyspozycji jeden śmigłowiec. Zatrudnionych jest w niej sześciu pilotów, sześciu ratowników medycznych i ośmiu lekarzy.

Małgorzata Wosion-Czoba

Źródło: PAP
comments powered by Disqus