Przejdź do treści
Źródło artykułu

Kraków: na lotnisku w Balicach zainaugurowano loty do Chicago

Na Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice zainaugurowano w poniedziałek bezpośrednie połączenie LOT-u z Krakowa do Chicago. Rejsy będą odbywać się raz w tygodniu. W ten sposób Kraków ponownie zyskał połączenie z USA. Opóźniony samolot z USA przywitał salut wodny.

Rejs z Krakowa do Chicago potrwa około 9 godzin i jest to najkrótsze i zarazem najwygodniejsze połączenie z Małopolski do USA. Decyzja o uruchomieniu połączenia pomiędzy Krakowem a Chicago została podjęta w oparciu o szczegółowe analizy ruchu na tej trasie. Będzie to dziewiąte połączeniem dalekiego zasięgu w siatce LOT-u, w tym szóste do Ameryki Północnej i piąte do USA.

W inauguracji połączenia uczestniczył minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk, Prezes Zarządu Kraków Airport Radosław Włoszek oraz prezes PLL LOT Rafał Milczarski. Obecni byli także Konsul Generalny USA w Krakowie Walter Braunohler i przedstawiciele władz Krakowa i Województwa Małopolskiego.

"Uruchomienie połączenia Kraków – Chicago to element rozwoju siatki transportowej w całym kraju, długo oczekiwane przez mieszkańców południowej Polski. To dobra wiadomość dla Polonii, ale i mieszkańców Krakowa, Podhala i całej Małopolski. Szansa dla rozwoju biznesu i umocnienie relacji gospodarczych pomiędzy Polską południową a Stanami Zjednoczonymi" – powiedział minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do inauguracji połączenia.

"Jeszcze nie tak dawno dominowała teza, że LOT może upaść.(...) Wszystko to, co dziś się dzieje, jest skutkiem biznesowej determinacji i umiejętności zarządu LOT-u; nie jest elementem jakiegoś szczególnego wsparcia dla LOT, bo państwo polskie wspiera na równi wszystkich przewoźników" – powiedział minister. Wyraził także nadzieję, że pierwsi pasażerowie zawiozą życzenia narodowi amerykańskiego z okazji święta niepodległości USA, przypadającego 4 lipca.

"Dzisiejszy dzień jest szczególny dla krakowskiego lotniska. Inaugurujemy dzisiaj najważniejsze połączenie z naszego lotniska Kraków – Chicago i najbardziej oczekiwane przez mieszkańców naszego regionu i szczególnie przez Polonię" – powiedział prezes Zarządu Kraków Airport Radosław Włoszek. Jak podkreślił, "powrót bezpośrednich rejsów na trasie Kraków – Chicago był bardzo oczekiwany przez mieszkańców Krakowa i Małopolski". "Ponad 90 tys. pasażerów rocznie podróżujących z przesiadkami pomiędzy obydwoma miastami to wymowny dowód na potencjał uruchamianego dzisiaj połączenia. Jestem przekonany, że jest to świetna oferta zarówno dla mieszkańców Polski południowej, jak i Amerykanów, którzy podróżują w celach turystycznych, biznesowych, naukowych czy odwiedzają najbliższych" – powiedział prezes Włoszek.

"To będzie pierwszy raz, kiedy Dreamliner poleci z Krakowa do Chicago. To szczególna chwila w historii polskiego lotnictwa, ponieważ w symboliczny sposób oznacza powrót LOT-u do regionów" – podkreślił z kolei prezes PLL LOT Rafał Milczarski. Jak podkreślił, "liczba pasażerów podróżujących między Krakowem a Chicago od 2012 roku rosła średnio o 17 proc. rocznie, a strategia LOT-u wyraźnie mówi, że nie wolno zmarnować takiego potencjału" – mówił Rafał Milczarski.

Nowe połączenia będzie obsługiwał Boeing 787 Dreamliner, który emituje najmniej hałasu w swojej kategorii, a dzięki niskiej emisji CO2 jest też przyjazny dla środowiska. Na pokładzie Boeinga 787 pasażerowie mają do dyspozycji trzy klasy podróży: LOT Business Class, LOT Premium Economy i LOT Economy Class.

Klasa biznes to 18 foteli, które rozkładają się do pozycji płaskiego łóżka – jednego z największych na rynku. W czasie podróży pasażerom oferowane są posiłki oraz napoje. Klasa LOT Premium Economy to 21 wygodnych foteli. Tutaj także serwowane są posiłki i napoje.

W klasie LOT Economy każdy pasażer ma do dyspozycji indywidualny system rozrywki pokładowej wyposażony w złącze USB. W klasie ekonomicznej także serwowane są bezpłatne, ciepłe i urozmaicone posiłki oraz szeroka gama napojów.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W zeszłym roku lotnisko obsłużyło blisko 5 mln pasażerów, a prognoza na ten rok zakłada odprawienie około 5,2 miliona osób. (PAP)

hp/ dym/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony