Przejdź do treści
Źródło artykułu

Kraków Airport ogłosił konkurs grantowy dla okolicznych miejscowości

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice ogłosił nowy program grantowy „Blisko lotniska”, adresowany do mieszkańców miejscowości leżących w pobliżu lotniska. Wsie te mogą otrzymać po 30 tys. zł na projekty infrastrukturalne służące lokalnym społecznościom.

Jak poinformowała we wtorek rzecznik Kraków Airport Monika Pabisek, konkurs skierowany jest do sołectw położonych najbliżej lotniska: Aleksandrowic, Balic, Rząski, Szczyglic, Cholerzyna, Chrosnej, Mnikowa i Morawicy.

Zakłada on dofinansowanie, w wysokości do 30 tys. zł dla projektów służących mieszkańcom, które dotyczą zagospodarowania przestrzeni publicznej oraz nadania jej określonych, trwałych cech funkcjonalnych. Projekty mogą dotyczyć także: zakupu maszyn, urządzeń, pojazdów, które będą służyły lokalnej społeczności.

Wnioski o dofinansowanie projektów zainteresowane sołectwa mogą składać do 12 kwietnia 2018 r. Do jury komisji konkursowej – na wniosek mieszkańców – zaproszono przedstawicieli gmin Zabierzów i Liszki.

Według rzecznik portu Kraków Airport jest jedynym lotniskiem w Polsce, które wprowadziło programy grantowe dla mieszkańców.

Przypomniała ona, że nowy konkurs grantowy „Blisko lotniska” jest drugim programem Kraków Airport skierowanym do mieszkańców sąsiadujących gmin.

Od 2010 roku jest realizowany konkurs grantowy „Wspieramy Sąsiadów”. W jego ramach są przyznawane dotacje na projekty, które zakładają współdziałanie mieszkańców, wynikają z konkretnych potrzeb danej społeczności, mają jasno określony cel oraz mierzalne rezultaty, służą całej społeczności, są realizowane wspólnymi siłami mieszkańców i instytucji życia lokalnego (samorządów, przedsiębiorców i organizacji społecznych).

Dotychczas odbyło się dziewięć edycji tego konkursu, podczas których krakowskie lotnisko dofinansowało 132 projekty, angażujące ponad 800 wolontariuszy. W tym roku odbędzie się 10. jubileuszowa edycja.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym, który w zeszłym roku odprawił ponad 5,8 mln osób, a na ten rok prognozuje 9-proc. wzrost ruchu pasażerskiego, co oznacza przekroczenie progu 6 mln pasażerów rocznie.

W zimowym rozkładzie lotów, który obowiązuje od 30 października, ma 89 bezpośrednich połączeń regularnych do 23 krajów. Oferuje je 15 przewoźników operujących z krakowskiego lotniska.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

edytor: Jacek Ensztein

rgr/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony