Przejdź do treści
Źródło artykułu

Kallas: transport lotniczy priorytetem w ramach Partnerstwa Wschodniego

Transport lotniczy to najważniejszy obszar współpracy między UE a państwami Partnerstwa Wschodniego – uważa unijny komisarz ds. transportu Siim Kallas. W niedługim czasie do wspólnego obszaru lotniczego mogą zostać włączone Ukraina i Azerbejdżan.

„W UE jesteśmy faktycznie zainteresowani poszerzaniem działalności transportowej daleko poza granicę Unii. Lotnictwo to zjawisko globalne, dlatego tego typu działania pozwolą skorzystać nam wszystkim” - ocenił Kallas podczas wtorkowej konferencji prasowej po spotkaniu ministrów UE ds. transportu na temat Partnerstwa Wschodniego. Rozmowy odbyły się w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE.

Jak zaznaczył komisarz, w ostatnim czasie w ramach unijnego wspólnego obszaru lotniczego podpisana została umowa z Gruzją; trwają negocjacje z Ukrainą oraz jest zielone światło do rozmów z Azerbejdżanem.

„Najważniejszą sprawą jest bezpieczeństwo transportu powietrznego; to wymogi techniczne, ale także przepisy prawne i system inspekcji technicznej. Na tym obszarze jesteśmy gotowi, aby negocjować z krajami trzecimi” - zapowiedział komisarz.

Przypomniał, że Unia Europejska dysponuje środkami w ramach instrumentów polityki sąsiedzkiej, aby wspierać przedsięwzięcia dotyczące systemów zarządzania transportem. Chodzi przede wszystkim o lotnictwo, ale też transport kolejowy i drogowy.

„Najbliższe kroki to już wdrażanie konkretnych działań, konkretne umowy, negocjacje na rynku lotniczym. Nie mamy tutaj intencji tworzenia jakichkolwiek nowych dokumentów strategicznych” - zapowiedział Kallas.

W jego ocenie, „znaczący postęp” osiągnięto w negocjacjach dotyczących włączenia Ukrainy do wspólnego obszaru lotniczego. Komisarz wyraził nadzieję, że w niedługim czasie uda się wypracować rozwiązania we wszystkich otwartych kwestiach. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo transportu powietrznego i certyfikację statków powietrznych.

„W sprawach bezpieczeństwa nie ma żadnego pola manewru, jeśli chodzi o politykę. Są wytyczne i standardy, których trzeba bezwzględnie przestrzegać” - zaznaczył.

Komisarz podkreślił wolę polskiej prezydencji, by „położyć wielki nacisk na potrzebę łączenia ludzi mieszkających w UE z tymi, którzy mieszkają w krajach ościennych”.

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk mówił, że infrastruktura transportowa łączy i wzmacnia rozwój gospodarczy, dlatego należy przełamywać bariery, które ją hamują.

„Proces związany z rozwojem infrastruktury wymaga współpracy, nie tylko krajów Partnerstwa Wschodniego i krajów członkowskich UE, ale także instytucji finansujących jej rozwój” - ocenił szef resortu infrastruktury.

W krakowskim spotkaniu uczestniczyli ministrowie państw członkowskich UE wraz z Chorwacją, która wkrótce zostanie przyjęta do Unii, przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz państw Partnerstwa Wschodniego. Byli także przedstawiciele międzynarodowych instytucji finansowych: Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Banku Światowego oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.(PAP)

rgr/ pad/ jbr/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony